česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Petr Markvart
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Jeho Eminence kardinála Johna Onaiyekana v České republice

Jeho Eminence kardinál John Olorunfemi Onaiyekan, ThD., arcibiskup abudžský, navštívil 2. - 7. března 2018 Českou republiku v doprovodu sestry Agathy Chikelue DMMM, výkonné ředitelky Nadace pro mír kardinála Onaiyekana.

Jeho Eminence kardinál Onaiyekan navštívil v České republice dvě diecéze. V pražské diecézi byl hostem Jeho Eminence kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského a primáta českých zemí, od něhož rovněž obdržel pozvání k návštěvě České republiky. V plzeňské diecézi byl přijat Jeho Excelencí Tomášem Holubem, plzeňským biskupem. V Praze byl Jeho Eminence mimo jiné přijat Jeho Excelencí místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí ČR, panem Martinem Stropnickým, dále Jeho Excelencí ministrem kultury ČR, panem Iljou Šmídem a panem velvyslancem Rudolfem Jindrákem, ředitelem odboru zahraničních vztahů Kanceláře prezidenta České republiky.

Kardinál navštívil nejvýznamnější historické památky jako Pražský hrad či baziliku sv. Petra a Pavla a Královskou kolegiální kapitulu na Vyšehradě. Vyšehradská kapitula byla založena prvním českým králem Vratislavem II. v roce 1083. V roce 2000 byl kostel povýšen na úroveň baziliky minor Jeho Eminencí Francisem Arinze, nigerijským kardinálem. Onaiyekan sloužil několik mší v pražských i plzeňských kostelích, včetně metropolitní katedrály sv. Víta, Václava a Adalberta v Praze, kde měl též, během ekumenické pamětní bohoslužby Mene Tekel na památku obětí totalitních režimů a válek, hlavní homilii.

Kardinál Onaiyekan v Nosticově knihovně s ministre kultury Iljou Šmídem.

Kardinál Onaiyekan v Nosticově knihovně s ministre kultury Iljou Šmídem.

Ve svém proslovu se dotkl problematiky korupce, migrace i změny klimatu v Africe, zdůraznil ale také, že: „Mezináboženský dialog je neustálou výzvou. Od vzájemného soupeření se musíme přesunout ke spolupráci a hledání společných východisek s tím, že si i nadále udržíme své náboženské hodnoty. Vnímáme, že je v naší přirozenosti soupeřit o dominanci. Nadto fanatici na obou stranách zasévají prvky nesouladu.“ Po homilii navázala sestra Agatha Chikelue písní díkuvzdání v jazyce Igbo: Sorom Too Chukwu. Bohoslužba byla živě vysílána hlavním národním veřejnoprávním televizním kanálem ČT1: . Mene Tekel je každoročně konaný mezinárodní festival se zaměřením proti totalitním režimům, zlu a násilí, který se koná pod záštitou Konfederace politických vězňů, Senátu České republiky, primátora Prahy, pražského arcibiskupa a ministra kultury ČR.

Kardinálova homilie na bohoslužbě Mene Tekel v katedrále.

Kardinálova homilie na bohoslužbě Mene Tekel v katedrále.

Svá slova o náboženském vztahu mezi muslimy a křesťany dovysvětlil později kardinál pro Katolický týdeník: „Jsme stodevadesátimilionová země a muslimů je u nás 90 milionů. Troufám si tedy říci, že známe muslimy lépe než vy, a tak víme, že vzájemné soužití může být bezproblémové. U nás je běžné, že i v jedné rodině jsou lidé různého vyznání, a tak muslim pro nás není cizinec, ale strýc, bratranec, synovec. Umíme tedy rozlišovat mezi muslimy a islámskými teroristy a nebojíme se, že nás naši sousedé, přátelé či spolupracovníci vyznávající islám budou střílet a vyhazovat do vzduchu.“

Jedním z důležitých výstupů návštěvy byla dohoda s plzeňským biskupem, Jeho Excelencí Tomášem Holubem, že by dva nigerijští kněží mohli v jeho diecézi začít studovat slavistiku a martyrologii střední Evropy a že by se časem mohli stát v některé z farností personální posilou.

Kardinál v Kanceláři Prezidenta republiky na Pražském hradě.

Kardinál v Kanceláři Prezidenta republiky na Pražském hradě.

Kardinálova návštěva se stala důležitým mezníkem v historii bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Nigerijskou federální republikou. Onaiyekan představil veřejnosti ne tolik známou tvář Nigérie, její současné výzvy a zájmům Nigerijců. „Z kardinála Onaiyekana vyzařuje přirozená autorita a nelíčená srdečnost na první pohled,“ řekl Dr. Petr Markvart, který byl hlavním organizátorem celé návštěvy Jeho Eminence. „Jeho energie je nekonečná a obdivuhodná, jeho postřeh a paměť fenomenální. Získal si srdce všech lidí, se kterými se v Česku setkal. Je to velký syn svého národa,“ dodal pan Markvart. Návštěva byla mimo jiné realizována také díky velkému úsilí Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Zastupitelského úřadu České republiky v Abuji a Jeho Excelence velvyslance České republiky v Nigérii pana Pavla Mikeše.

 

Ohlasy v českých médiích:

Galerie


Návštěva kardinála Onaiyekana v ČR