česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Lekki Trade Free Zone zástupcem Czech Trade, panem Štěpánem Benešem

Dne 1. července 2021 proběhla oficiální návštěva zástupců zainteresovaných ambasád členských zemí EU v Lekki Trade Free Zone (Lekki FTZ) ve státě Lagos. Českou republiku zastupoval pan Štěpán Beneš z lagoské kanceláře Czech Trade. Návštěva byla pořádána pod záštitou European Business Chamber Nigeria. Lekki FTZ je první privátní zóna volného obchodu v Nigérii, nachází se ve státě Lagos, obchodním centru největší ekonomiky západní Afriky.

Lekki FTZ bude plně vybavená infrastrukturou světové úrovně s integrovaným hlubinným přístavem o rozloze 90 hektarů, který umožní přístup na regionální a mezinárodní trhy. Firmy, které se rozhodnou působit v této oblasti budou mít, krom perfektního zázemí, také daňové úlevy od nigérijské vlády a velké celní zvýhodnění na dovážené a vyvážené zboží. V současné době probíhají dokončovací práce a celý projekt by měl být hotov do konce roku 2022.

Lekki FTZ je umístěná ve východní části Lekki v Lagosu, jenž se rozkládá na celkové ploše asi 155 Km2.. První fáze Lekki FTZ má rozlohu 30 km2 a z toho přibližně 27 km2 je určeno pro účely městské zástavby s celkovou kapacitou 120 000 rezidentů. Dle hlavního plánu se má z Lekki FTZ vyvinout nové moderní „město ve městě“ s integrací průmyslu, obchodu, realit, skladovacích a logistických služeb včetně  cestovního ruchu a volnočasových aktivit.

Lekki FTZ je rozdělena do tří funkčních obvodů. Obytná oblast na severu, průmyslová oblast uprostřed a obchodní, skladovací, logistická oblast na jihovýchodě. Nejprve se rozvine „sub-centrum“ nacházející se v jižní oblasti. Tato část se bude nacházet v těsné blízkosti celního úřadu a bude určena zejména pro obchod, logistiku a skladování. Druhá část se bude nacházet v severní části, která bude sloužit jako centrální obchodní spot. Další oblast bude určena pro finanční a komerční entity, reality – nákup nemovitostí, podpora a zázemí, včetně přidružených služeb. V Lekki FTZ se v současné době také dokončuje rafinerie společnosti Dangote.

Dle územního plánu budou v parku postaveny velké víceúčelové budovy, včetně mezinárodního komoditního a obchodního centra a mezinárodního výstavního a veletržního centra. Dále pak průmyslové továrny, sklady, kancelářské budovy, hotely a bytové domy.

Stojí jistě za zmínku, že v Lekki FTZ zanechala stupu také česká firmy Doosan Škoda Power, jež dodala turbínu.

Galerie


Lekki Trade Free Zone