česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelé v oblasti obrany a bezpečnosti zavítali do Kamerunu

Ve dnech 13. - 15. 7. 2021 realizoval NMO ČR p. Tomáš Kopečný s delegací a podnikateli v oblasti obrany a bezpečnosti podnikatelskou misi (PROPED) do Kamerunu. Cílem mise bylo podpořit záměry a projekty českých firem a posílit již fungující vazby obou zemí v obranně-bezpečnostním sektoru. a nově i v oblasti těžby a těžebních technologií.
 

PROPEDu, tj. projektu na podporu ekonomické diplomacie, se zúčastnily české firmy konsorcia Czechoslovak Group: Excalibur International, Excalibur Army a Retia, které již s kamerunskými ozbrojenými silami rozvíjejí spolupráci. Na přípravě návštěvy se ve spolupráci se Velvyslanectvím ČR v Nigérii podíleli zástupci Česko-kamerunské obchodní komory, která již dlouhodobě pomáhá českým firmám najít v Kamerunu obchodní partnery.

V rámci programu proběhlo zdvořilostní přijetí u ministra zahraničních věcí, jednání s ministrem obrany a poprvé i s ministrem pro těžbu, průmysl a technologický rozvoj. Rozhovory opětovně potvrdily zájem kamerunské strany na prohlubování a rozšiřování vzájemné spolupráce, která skýtá velký potenciál. Co se týče sektoru obrany, náměstek ministra obrany i zástupci českých firem, po pauze způsobené pandemií, opakovaně pozvali své kamerunské partnery k návštěvě České republiky, kde mohou navštívit české výrobce přímo na místě a seznámit se tak s českými výrobky a možnostmi napřímo.

Jednání na ministerstvu pro těžbu, průmysl a technologický rozvoj odhalilo další významnou oblast pro spolupráci, která by mohla navázat na již dobře zapsané jméno české firmy Geotechnika,  jež v Kamerunu působila před několika lety. Kamerun uvítá jakoukoliv spolupráci v oblasti těžby, zpracování nerostů, těžebních strojů a transferu technologií.

Návštěva byla další úspěšnou konkretizací českého úsilí o prohloubení styků s jednou z nejperspektivnějších zemí střední Afriky.

 

Jako perlička na závěr: v rámci kulturní částu programu objevil náměstek ministra obrany v místním supermarketu české pivo Budweiser, které jen dokládá dobře nastavené česko-kamerunské obchodní vztahy :-)

 

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nigérii

Galerie


Podnikatelé v obalsti obrany v Kamerunu