česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ROBOT 100

Na konci období dešťů proběhly v Abuji tři úspěšné kulturní akce. Jejich společným tématem byly oslavy stoletého výročí slova „robot“, které poprvé veřejně zaznělo ve hře Karla Čapka R.U.R. při premiéře v Národním divadle v roce 1921. Nigerijská, potažmo celoafrická, premiéra hry R.U.R. v amfiteátru Velvyslanectví Brazílie byla vyvrcholením měsíčních oslav stoletých narozenin nejslavnějšího Čecha – robota. 
 

Francouzsko- český robotický večer ve Francouzském Institutu v Abuji

Dne 19. září se konal Francouzsko-český robotický večer, během nějž byl připomenut Karel Čapek a jeho dílo a zároveň rozpadnutí legendární robotické hudební skupiny Daft Punk, k němuž došlo právě v letošním roce, kdy slovo robot slaví sté narozeniny. Po projekci dokumentárního filmu o skupině Daft Punk „Unchained“, proběhla volná debata o filmu, robotech, umělé inteligenci a digitalizaci v současné společnosti. 

Soutěž o nejlepší kresby robotů v místní škole a výstava vítězných výtvorů

Ve spolupráci s vedením školy Springhall British School v Abuji byla na den dětí 1.6.2021 vyhlášena soutěž o nejlepší kresbu robota a zároveň byl dětem představen Karel Čapek a jeho dílo. Žáci svá díla zpracovávali během červnových hodin výtvarné výchovy. Vyhodnocení nejlepších kreseb proběhlo v září za účasti velvyslance M. Skolila a zástupkyně Hany Trousilové. Z každé třídy byla vybrána tři nejlepší díla, některé děti vytvořily i 3D modely robotů, které se také staly součástí následné výstavy. Vernisáž výstavy proběhla 27.10.2021 v 15.30 v předsálí divadelního sálu na brazilské ambasádě. Žáci obdrželi diplomy a hrnečky s obrázkem robota. Výstava v divadelním foyer skvěle doprovodila následující večerní premiéru hry R.U.R.

Oslava státního svátku – premiéra hry R.U.R. v Nigérii

Vyvrcholením aktivit veřejné diplomacie organizovaných pod hlavičkou „ROBOT 100“ byla oslava státního svátku ČR, která proběhla 27. října v prostorách brazilské ambasády v Abuji. ZÚ Abuja ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem, divadelním souborem Jos Repertory Theatre, zorganizoval uvedení hry Karla Čapka R.U.R. v nigerijské a zároveň nejspíš i  celoafrické premiéře. Ztvárnění, které divákům nabídl soubor z Josu bylo strhující a vyšperkované několika originálními nápady. Diváci se v jednu chvíli proměnili v roboty a Rossumův tajný rukopis s formulí na výrobu robotů bal v závěru představení slavnostně věnován panu velvyslanci Skolilovi - osud lidstva teď leží v jeho rukou. Účast byla hojná, po uvolnění restriktivních opatření se nakonec zaplnil celý divadelní sál (130 míst), zúčastnili se nejen zástupci diplomatického sboru, ale i významní nigerijští hosté.

Večer byl zakončen slavnostní recepcí. Uvedení premiéry divadelní hry sponzorovaly firmy Defcon s.r.o., Linet s.r.o. a VAE Controls s.r.o.. Vizuál „ROBOT 100“, který byl použit ve všech tištěných materiálech poskytl zdarma k dispozici ZÚ Abuja výtvarník Mikuláš Podprocký. Na výrobě masek, kostýmů, divadelního programu, plakátu a hrníčků pro hosty spolupracoval ZÚ Abuja s místními výtvarnicemi Millicent Osumuo a Kokab Farrukh.

přílohy

Poster 409 KB PDF (Acrobat dokument) 8.12.2021

Galerie


ROBOT 100