français  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s Francisem Duru – hvězdou Nollywoodu

Známý nollywoodský herec Francis Duru poskytl v rámci setkání s velvyslancem Pavlem Mikešem 6. srpna 2015 rozhovor pro Českou televizi. Mimo tradiční témata týkající se filmu přišla řeč také na významná společenská témata.

Do povědomí české veřejnosti se v posledních letech vedle Hollywoodu zařadil také indický filmový průmysl známý pod označením Bollywood. Nigerijská kinematografie, Nollywood, má své sídlo v Lagosu. Drží, hned za Indií a před Hollywoodem, druhé místo na žebříčku největších světových filmových producentů, přesto zůstává stále trochu stranou zájmu českého diváka.

Ve čtvrtek 6. srpna proběhlo setkání pracovníků české ambasády, velvyslance Pavla Mikeše a kulturní atašé Marie Novotné, s jednou z hvězd nollywoodského průmyslu. Herec, režisér, producent a zpěvák Francis Duru během schůzky zároveň poskytl rozhovor do dokumentárního pořadu České televize Na cestě. Během více než hodinového povídání se pan Duru rozhovořil nejen o filmu, Nollywoodu a o své víře v Boha, ale i o palčivých otázkách současnosti jakými jsou Boko Haram nebo rebelové protestující proti ropným společnostem v deltě řeky Niger. Otevřená debata přinesla zástupcům českého velvyslanectví mnoho zajímavých podnětů.

Francis Duru vystudoval herectví na univerzitě v Port Harcourtu ve státu Rivers a na filmové scéně debutoval v roce 1989 ve snímku Missing Mask. Zachytil tak vlastně počátek vzestupu nigerijské kinematografie. Nollywoodští filmaři sice začali točit záhy po osamostatnění země v 60. letech, zprvu ale převažovala z finančních důvodů televizní produkce; až od 90. let zaznamenal nigerijský film skutečný rozmach. Francis má za sebou desítky filmů, ze známějších například Mama Sunday, Blood Money nebo snímek Nnenda. Ztvárnil v něm vedlejší roli, která mu v roce 2010 vynesla nominaci na ocenění Africké filmové akademie.

Nigerijské snímky mají obvykle studiový charakter. Tematicky se věnují každodenním problémům ze života obyvatelstva. Část produkce se cíleně zaměřuje na představování různých etnik Nigérie, televizní kanály je pak vysílají v nejpoužívanějších místních jazycích: hausa, joruba a ibo. Velmi rozšířeným vysílacím jazykem je také nigerijský pidgin (Nigerian Pidgin nebo jen Pidgin). Výrazem pidgin se obvykle označuje jazyk vzniklý z kontaktu mezi dvěma nebo vícero jazyky, který nemá žádné rodilé mluvčí. V nigerijském případě to ale dávno není pravda. Nigerijský pidgin – vzešlý ze spojení angličtiny a jazyků Guinejského zálivu - se již stal národním komunikačním prostředkem s vlastními rodilými mluvčími. Přesto je svými nositeli dále nazýván pidgin. Jazyk má mnoho společného také s angličtinou, kterou se hovoří v Karibiku, zejména na Jamajce.

Nollywoodskou produkci nepřetržitě vysílají desítky místních kanálů, její dosah však zdaleka nekončí Nigérií – bez nadsázky Nollywood sleduje celá Afrika a k tomu četná africká diaspora po celém světě. Zhlédne-li český divák některý z nollywoodských filmů, krom nevšedního filmového zážitku získá zároveň i určité povědomí o zajímavých nigerijských reáliích.