česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusikova
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání Vázaného peněžního daru nemocnici v Ijebu-Ife, Ogun state

Dne 29. listopadu 2021 proběhl v místní nemocnici v Ijebu-Ife v Ogun state v Nigérii slavnostní ceremoniál předání „vázaného peněžního daru“ v podobě nemocničního vybavení jednotky intenzivní péče a porodního oddělení  českých výrobců LINET a MZ Liberec. Jednalo se o realizaci české vládní humanitární pomoci v boji proti pandemii COVID-19 v rámci Programu pro Afriku. Výše daru činí 10 milionů Kč.
 

Ceremoniálu se za nigerijskou stranu zúčastnila vice-guvernérka statu Ogun, komisařka pro zdravotnictví státu Ogun, zástupci lokální vlády Ijebu-Ife, vedení a zaměstnanci nemocnice, za českou stranu VZÚ Abuja p. Zdeněk Krejčí, DEK ZÚ Abuja pí. Beata Matusiková, zástupce CzechTrade v Nigérii p. Štěpán Beneš a představitelé firem LINET p. Milan Matějů a MZ Liberec p. Václav Rohlena.

Předmětem humanitárního daru byla dodávka nemocničních postelí firmy LINET pro jednotku intenzivní péče, inkubátory a další nezbytné vybavení pro porodní oddělení, firma MZ Liberec dodala a instalovala mj. čističky vzduchu a nemocniční nábytek.

Jednalo se o první projekt tohoto druhu v zemi, který je prvním krokem k navázání další bilaterální spolupráce s vládou Ogun state. Dle informací zástupce LINET má na základě tohoto projektu ogunské ministerstvo zdravotnictví vážný zájem o komerční pořízení dalšího vybavení pro své nemocnice.  

V rámci programu cesty do Nigérie zástupci českých firem absolvovali jak v Abuji, tak v Lagosu několik dalších jednání s potenciálními nigerijskými partnery dle doporučení CzechTrade a ekonomické ekonomické diplomatky.

Oblast zdravotnictví, jak dodávky zdravotnického a farmaceutického materiálu a transfer technologií patří dlouhodobě mezi jedny z významných oborových příležitostí pro české výrobce, investory a dodavatele v Nigérii i v dalších subsaharských zemích. Velký potenciál skýtá možnost spolupráce českých subjektů s nigerijskými partnery v oblasti výměny zkušeností zdravotnických personálů a zejména odborné vzdělávání v oblasti zdravotní péče.

Úspěch české humanitární pomoci dokumentují články v místním tisku:

https://guardian.ng/appointments/czech-republic-adewunmi-donate-intensive-care-unit-to-ogun-state/

https://www.thisdaylive.com/index.php/2021/12/09/ogun-leaders-commend-czech-republic-otunba-adewunmi-for-icu-donation/

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomikcá diplomatka, Velvyslanectví ĆR v Nigérii

Galerie


Ogun - ceremonial handover of donation