english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Akkra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ekonomické dopady v Ghaně v důsledku pandemie Covid-19

Od vypuknutí pandemie Covid-19 přijala Ghana, stejně jako jiné zasažené země, několik opatření ke zmírnění pravděpodobného ekonomického a sociálního dopadu.  K 30.03.2020 zaznamenala Ghana celkem 152 případů nakažení. Ghanský ministr financí, Ken Ofori Atta, prostřednictvím parlamentu informoval obyvatele Ghany o pravděpodobném ekonomickém dopadu viru a o krocích, která vláda podniká ke snížení tohoto dopadu. Ghana pravděpodobně zažije výrazné zpomalení růstu HDP, dojde k výrazným výpadkům z příjmů ropy, výpadkům z příjmů z dovozních cel a dalším výpadkům v příjmech z daní. Na druhé straně dojde ke zvýšeným výdajům ve zdravotnictví a přísnějším podmínkám financování s důsledky pro rozpočet na rok 2020.

Předběžná analýza dopadu na reálný sektor ukazuje, že plánovaná míra růstu reálného HDP  roku 2020 by se mohla snížit z původních 6,8% na 2,6%, v případě nutnosti celkové izolace země až na 1,5%. Rovněž objemy obchodů jak domácích, tak zahraničních se v důsledku pandemie snižují. Ghana již zaznamenala výrazné snížení objemu obchodu zejména s Čínou, která pro Ghanu představuje největšího exportéra a zároveň druhého největšího importéra. Rovněž toky plánovaných přímých zahraničních investic se v roce 2020 zpomalily kvůli nejistotám spojeným s Covid -19. Pokud jde o fiskální stránku hospodářství, ministr financí uvedl, že celkový odhadovaný fiskální dopad plynoucí ze schodku v příjmech z ropy, schodku z dovozního cla, schodku z jiných daňových příjmů a nákladech na program na zmírnění následků koronaviru činí GHȼ 9,505 millionů (2.5 revidovaného HDP).

Za účelem snížení přímého dopadu na podniky centrální banka Ghany a ministerstvo financí jednají s komerčními bankami, které by měly podpořit soukromý sektor s cílem zmírnit dopad pandemie. Mělo by se jednat o podporu 3 miliard GHȼ na podporu průmyslu, zejména farmaceutického, dále pohostinství, služeb a výroby. Vybraným podnikům by banky měly poskytnout šestiměsíční moratorium na hlavní splátky a snížení úrokových sazeb o 200 bazických bodů (2%). Ghanský úřad pro správu příjmů také poskytne úlevu malým podnikům a domácnostem. Ta zahrnuje prodloužení lhůt splatnosti pro placení daní ze 4 měsíců na 6 měsíců po skončení fiskálního roku, podpora daňových poplatníků, aby platili své daně bankovními převody, dále prominutí penále těm daňovým poplatníkům, kteří do 30. června 2020 vyrovnají své nesplacené dluhy a dále vyjmutí zboží určené pro boj s Coronavirem z DPH a povolení odpočtů  darů související s Covid-19 jako povolený náklad pro daňové účely.

Ghanská vláda je v procesu sestavování programu pro zmírňování dopadu Coronaviru (CAP), který má řešit narušení ekonomických činností, těžkostí lidí a zachránit a oživit průmyslová odvětví. CAP se má zaměřit na oblasti, které poskytnou maximální výsledky pro zmírnění důsledků pandemie se zaměřením na ochranu před ztrátou pracovních míst, ochranu živobytí, podporu malých a středních podniků a zajištění účinného a udržitelného programu CAP. CAP bude usilovat o další financování na účely jako propagace vybraných průmyslových odvětví s cílem podpořit výrobu pro vývoz a nahradit dovoz vlastní výrobou, o podporu malých a středních podniků s cílem vytvářet nová pracovní místa, o podporu penzijních a pojišťovacích fondů s cílem vytvořit záruky a nástroje k omezení důsledků pandemie. Očekává se, že ministerstvo financí uvolní po schválení parlamentu částku 1 miliardy GHȼ. Mezi cílové podniky a domácnosti budou patřit zejména podniky z oblasti zdravotnictví, školství, pohostinství, malé a střední podniky.

Přestože pandemie nepříznivě ovlivnila ghanskou ekonomiku, vláda tuto situaci považuje za příležitost, jak posílit domácí produkci a spotřebu některých potravinářských komodit jako je rýže, kukuřice, kasava a kuřecí maso. Vláda chce využít své komparativní výhody v obchodování v rámci západoafrického regionu, který neuzavřel své hranice pro obchod.


Robert Hrubý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Akkře