english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Akkra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Potenciál ghanského zemědělského sektoru

Ghana je země požehnaná hojnými zdroji, ať už je to její příroda, zemědělská půda nebo nerostné suroviny, a proto i zemědělství zůstalo jednou z hlavních hnacích sil ekonomiky země. Přestože se příspěvek sektoru k HDP více než o polovinu snížil na zhruba 15,3% nominálního HDP  roku 2019, oproti 31,8% v roce 2009, zemědělství si zachovalo svůj  strategický význam největšího zaměstnavatele, který tvoří pracovní místa pro 44,7% populace. Zemědělské odvětví rovněž významně přispívá ke ghanským exportním výnosům a je významným zdrojem vstupů pro výrobní odvětví.

Zemědělské odvětví v Ghaně má obrovský potenciál. Asi 136 000 km2 půdy pokrývající přibližně 57% z celkové rozlohy země (238 539 km2) je klasifikováno jako „oblast zemědělské půdy“. Ghana má také ekologické a klimatické výhody, díky kterým je atraktivní destinací pro investice do zemědělství. Její klimatické a environmentální podmínky jsou vhodné pro produkci různých potravinářských a průmyslových plodin, včetně kakaa, rýže, palmy olejné, kávy, gumy, kukuřice, jitrocelu, kokosamu, kasavy, luštěnin, příze, tabáku atd. Rovněž živočišná výroba přispívá z velké části k uspokojování potřeb populace jak potravinových, tak také produkcí  hnoje k zachování úrodnosti a struktury půdy a je také zdrojem příjmu zejména pro zemědělce v severní části země.

Toto odvětví má  také své vlastní výzvy. Investice v tomto odvětví byly bohužel zatím minimální. Existuje zde pouze slabý právní a regulační rámec pro přilákání investic soukromého sektoru. Kromě toho existuje nízká úroveň mechanizace a účinky sucha a změny klimatu hrozí, že zpomalí nebo omezí růst sektoru.

I přes určité překážky existují v tomto odvětví příležitosti pro investice. Nižší status středního příjmu Ghany v kombinaci s rozvíjející se ropnou ekonomikou znamená rostoucí střední třídu, jejíž poptávka po kvalitních a bezpečných potravinách rychle roste. Ghanská vláda se snaží podporovat iniciativy soukromého sektoru v tomto odvětví, zavedla několik politik a programů na podporu růstu tohoto odvětví jako je program modernizace zemědělství, jehož cílem je zlepšit efektivitu produkce, zajistit potravinovou bezpečnost a ziskovost zemědělců a výrazně zvýšit zemědělskou produktivitu jako základ pro industrializaci, tvorbu pracovních míst a vývoz. Byly provedeny klíčové iniciativy, jako je „Planting for Food and Jobs (PFJ)“. Existuje zde několik pobídek pro investice. Specifické pobídky zahrnují osvobození od dovozních cel na dovážené rostliny, stroje nebo zařízení a agro vstupy, pětiletá daňová úleva pro pěstování průmyslových  plodin, zahradnických plodiny, obilovin, kořenů a hlíz,  a desetiletá daňová úleva pro pěstování stromových plodin. Ghanský zákon také umožňuje přenos zemědělských ztrát na pětileté období. Zákon 865 o středisku pro podporu investic v Ghaně rovněž stanoví  některé automatické pobídky a výhody.

Mezi specifické oblasti, které by potenciální investoři mohli zvážit, patří:

• Pěstování čerstvých ananasů pro domácí i mezinárodní trhy.

• Zřízení komerčních balíren pro manipulaci s ovocem a zeleninou.

• Produkce sójových bobů v komerčním měřítku.

• Pěstování průmyslových plodin, zahradnických plodin, obilovin / zrnin, kořenů a hlíz pro národní, regionální a evropské trhy.

• Výroba zlepšených semen a agrochemikálií (hnojiva, pesticidy, plevele).

• Poskytování sazenic stromů pro plantážní druhy, např. teak.

• Technologické a podpůrné služby včetně poskytování traktorů se základním zařízením, sázecích strojů a sklízečů, poskytování polního a laboratorního vybavení pro výrobu semen a agrochemikálií, budování kapacit podle norem, školení a certifikace atd.

• Marketingové a distribuční služby včetně společností poskytujících postprodukční služby (doprava, balení, skladovací zařízení a chladírenské dodávky), společnosti zajišťující distribuci vylepšeného osiva, výsadby a materiálů a agrochemikálií (hnojiva, pesticidy, plevele).

Robert Hrubý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Akkře