english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Akkra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ropná krize způsobila pomalejší růst ekonomiky

Ekonomické dopady zapříčiněné pandemií nového Coronaviru od jeho vzniku na konci roku 2019 zasáhly všechna odvětví národních ekonomik a nezanechaly nic nezraněného. Pro globální energetický sektor to vyústilo v historický pokles cen ropy, hluboko pod projekcemi mnoha subjektů založených na ropě a rozpočtů národních vlád. Z toho plynou důsledky pro příjmy, dluhové financování, vývoj a výrobu.

Pokud jde o Afriku, včetně Ghany, Wood Mackenzie předpovídá, že asi 33 procent investic se neuskuteční nebo odloží kvůli současné pandemii, což má dopad na malé podniky, které se pojí s ropným a plynovým produkčním řetězcem.

Přestože Ghana není tak závislá na ropě jako její subsaharské protějšky, Nigérie a Angola, dopady poklesu světových cen ropy na finance této země jsou nicméně obrovské. V důsledku COVID-19 se předpokládá, že druhá největší ekonomika západní Afriky poroste nejpomalejším tempem za 37 let. Plánované výnosy z ropy ve výši 1,5 miliardy USD jsou již o dvě třetiny nižší.  Ministr financí oznámil snížení této částky nejméně o miliardu, což představuje významný šok pro státní rozpočet pro rok 2020. To může mít za následek další půjčky na uzavření takového výpadku. Přitom příjmy z ropného sektoru měly tři konzistentní roky, více než zdvojnásobily roční růst o 6,3%. Z krátkodobého hlediska vláda již zajistila 1 miliardu dolarů z fiskálního balíčku MMF na podporu ekonomiky proti dopadům z pandemie.

Vyšší produkce ropy a plynu byla považována za rozhodující pro udržení růstu Ghany, nicméně propad cen těchto komodit přinutil vládu revidovat svůj rozpočet a zvážit prozkoumání alternativních zdrojů příjmů, aby tak zaplnila mezeru ze ztráty z příjmů z těchto komodit. Od prosince 2010 získala Ghana z příjmů z ropy více než 7 miliard USD. Tato částka byla zásadním příjmem do státního rozpočtu. Ghanské příjmy z ropy pocházejí z licenčních poplatků, neseného a účastnického podílu, daně z příjmu a z povrchového pronájmu. V důsledku toho Ghana pozastavila některé investice, které měla provést, aby optimalizovala svůj veřejný rozpočet.  Tyto kroky ve střednědobém horizontu budou mít dopad na ghanské podniky, které by tento rok těžily z veřejných zakázek. Odpovídající předpokládaný nedostatek příjmů z ropy omezí financování projektů kritické infrastruktury v zemědělství, zdravotnictví, školství a silnicích o přibližně 300 milionů GHc.

Robert Hrubý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Akkře