english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 - opatření v zemích v akredici ZÚ Akkra

Cestování z ČR do zemí působnosti Velvyslanectví ČR v Akkře je nyní možné. Letecké možnosti jsou ale omezené a pro vstup do jednotlivých zemí je nutné splnit několik podmínek a podstoupit testy na COVID-19. Níže uvádíme podrobné informace ohledně cestování a aktuálních restrikcí v zemích působnosti Velvyslanectví v Akkře.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

 

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo zahraničí

Při návratu ze států působnosti Velvyslanectví ČR v Akkře jsou občané a rezidenti ČR až na výjimky povinni nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici a do 72 hodin předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 nebo podstoupit karanténu.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

V současnosti mají všechny země působnosti Velvyslanectví v Akkře (Ghana, Pobřeží slonoviny, Togo, Burkina Faso, Libérie, Sierra Leone, Guinea-Bissau) otevřené vzdušné hranice, avšak pozemní a námořní hranice jsou stále uzavřeny. Pro vstup do země je ovšem splnit několik podmínek a podstoupit testy na COVID-19. Konkrétní pokyny k jednotlivým zemím naleznete v oddílu 3.

3. DOPRAVA:

Letecká spojení jsou postupně obnovována, nabídka je ovšem limitovaná. Ve všech výše uvedených zemích platí různé míry omezení hromadné dopravy, spočívající zpravidla v dodržování rozestupů v dopravních prostředcích a povinném nošení roušek. Příp. konkrétní informace naleznete níže (oddíl „4. Opatření“). Doporučujeme nicméně vyhnout se použití hromadné dopravy a upřednostnit vlastní dopravu, popř. taxi.

Ghana

Od 1.9. je otevřeno mezinárodní letiště a jsou znovu povoleny mezinárodní lety. Letecké společnosti obnovují své linky, byť v omezeném množství. Cestovatelé jsou povinni před odletem doložit negativní PCR test ze vzorku starého max. 72h před odletem a před příletem do Ghany vyplnit zdravotní formulář na https://www.ghs-hdf.org/hdf/. Po příletu do Akkry se všichni cestující musí přímo na letišti podstoupit další COVID-19 test a uhradit náklady ve výši 150 USD. Výsledek je většinou za 30-60 min., pouze s negativním výsledkem lze opustit letiště a dotyční cestovatelé nemusí do karantény. Osoby s pozitivním výsledkem musí na vlastní náklady do karantény. Pozemní a námořní hranice jsou uzavřeny.


Pobřeží slonoviny 

Vzdušné hranice jsou otevřeny, do země létají vybrané mezikontinentální lety. Cestovatelé musí při příletu předložit negativní PCR test s výsledkem ne starším než 7 dnů před odletem. Osoby, které potvrzení nepředloží, popř. jim bude změřena teplota nad 38 °C, se musí podrobit na vlastní náklady COVID testu na letišti. Všichni cestovatelé musí před odletem do Pobřeží slonoviny vyplnit formulář na https://deplacement-aerien.gouv.ci/, online zaplatit související náklady ve výši 2 000 XOF, formulář si vytisknout a po příletu jej odevzdat. Na jeho základě budou po příletu po 14 dní sledováni na základě sms. Online žádosti o víza jsou pozastaveny. Pro tranzit na letišti není potřeba vízum. Při odletu je třeba vyplnit formulář na https://deplacement-aerien.gouv.ci/ a zaplatit 2 000 XOF. Je třeba také absolvovat COVID test v jednom z vyhrazených testovacích zařízení a náklady ve výši 50 000 XOF uhradit přes online portál (který nabízí i přehled testovacích zařízení). Během 72h před odletem obdrží cestující výsledek testů formou sms; následně je třeba si vyzvednout certifikát o negativním testu v Institutu Pasteur v CHU Cocody a mít jej u sebe na letišti. Pokud má cestující před odletem teplotu nad 38 °C, bude poslán do zdravotnického zařízení na letišti na vyšetření.


Burkina Faso 

Letiště v provozu pro komerční lety od 1.8. počet spojení je omezen. Pozemní hranice jsou uzavřeny. Při vstupu do země vyžadován PCR test ne starší pěti dnů. Cestující bez negativního PCR testu se musí podrobit testu na letišti a zaplatit 90 000 XOF, přičemž do výsledku bude izolován.  


Togo 

Letiště opět v provozu, jsou povoleny vybrané mezinárodní lety, regionální lety jsou ale pozastaveny, pozemní hranice jsou stále uzavřeny. Při příletu je třeba předložit negativní PCR test (ze vzorku starého max. 7 dní před odletem). Pokud cestující nezůstane v Togu déle než 7 dní, nemusí již po příletu na další PCR test. Při pobytu nad 7 dnů je třeba po příletu absolvovat PCR test. Cestující musí být připraveni se do výsledku testu (1-2 dny) na vlastní náklady izolovat v hotelu či v soukromí.  Osoby s pozitivním testem musí na vlastní náklady do karantény v hotelu Eda-Oba. Vstupující cestovatelé jsou povinni mít nainstalovanou aplikaci Togo Safe a vyplnit online formulář https://voyage.gouv.tg/checkphone . Na této webové stránce má být také možnost online zaplatit povinný PCR test po příletu. Při odletu je nutné podstoupit PCR test (do 7 dnů před odletem) v Institute National d’Hygiène v Lomé a uhradit náklady 40 000 XOF.


Libérie 

Vzdušné a námořní hranice jsou otevřeny, pozemní hranice jsou zavřeny. Cestovatelé musí při příletu předložit negativní PCR test ze vzorku starého max. 72h před odletem a musí se zaregistrovat přes tel. číslo/USSD aplikaci pro monitorování během pobytu. Cestovatelé bez negativního testu se musí podrobit rychlotestu a PCR testu na letišti. Pokud je rychlotest pozitivní, jsou umístěni do karantény ve vládním zařízení do výsledku PCR testu, jinak čekají na výsledek PCR testu doma. V případě pozitivního PCR testu je povinnost zůstat v karanténě ve vládním zařízení do 2 po sobě následujících negativních testů. Osobám v karanténě jsou odebrány pasy a ponechány pouze kopie; originály jsou uloženy v National Public Health Institute of Liberia. Při odletu je nutné podstoupit PCR test v National Public Health Institute of Liberia (nejdříve 72h před odletem), podrobnosti jsou k dispozici na čísle 4455.


Sierra Leone 

Vzdušní hranice jsou otevřeny, ale počet mezinárodních letů je limitovaný. Pozemní a námořní hranice jsou uzavřeny. Přílet: Cestovatelé se před cestou musí na letišti odletu prokázat povolením získaným prostřednictvím portálu (www.travel.gov.sl), k němuž je nutné doložit negativní COVID-19 test ne starší než 72h před odletem, doložit zaplacení poplatku za COVID test po příletu přes online portál a vyplnit zdravotní formulář s údaji o cestujícím. Po příletu do země podstoupí všichni cestující rychlotest a PCR test. Pokud je rychlotest negativní, může cestující při dodržení hygienických pravidel opustit letiště, a čeká na výsledek PCR testu. Pokud je rychlotest pozitivní, je dotyčný izolován v hotelu v Lungi na vlastní náklady do výsledku PCR testu (do 2 dnů). Pokud je PCR test pozitivní, dotyčný bude umístěn do určeného zdravotnického zařízení. Cestující sedící v letadle poblíž nakaženého budou muset do domácí karantény. Odlet: Cestovatelé, kteří v zemi strávili více než 5 dnů, jsou povinni objednat se na PCR test přes online portál, kde i zaplatí poplatek. Test nesmí být starší 72h před odletem. Výsledky jsou zasílány elektronicky, originály se vyzvednou na letišti..


Guinea Bissau

Vzdušné hranice otevřeny, pozemní a námořní hranice jsou zavřené. Cestující musí při příletu předložit negativní PCR ne starší než 3 dny před odletem.

4. OPATŘENÍ:

 

Ghana

Povinné nošení roušek na veřejnosti, nerespektování nařízení je trestné, provinilcům hrozí trest 4-10 let vězení nebo pokuta 12 000 GHS - 60 000 GHS, příp. oboje. Většina aktivit je již povolena, nadále ale zůstávají zavřeny bary, noční kluby, kina a pláže. Pohřby možné při účasti max. 100 osob. Náboženské akce a bohoslužby mohou být pořádány s neomezenou kapacitou. Ve školách otevřeny pouze vybrané ročníky.


Pobřeží slonoviny 

Na veřejnosti platí povinnost nosit roušky. Téměř všechny společenské restrikce byly uvolněny, školy jsou otevřeny.  


Burkina Faso 

Většina veřejného života uvolněna, platí povinnost nosit roušky na veřejnosti.


Togo 

Nouz. stav prodloužen do března 2021. V Sokodé, Tchamba a Adjengre v centrálním regionu platí noční zákaz vycházení (21h-5h). V celé zemi platí pracovní doba od 8 do 16h a povinnost nosti roušku na veřejnosti. Společenská zařízení a školy jsou otevřeny.


Libérie 

Na veřejnosti platí povinnost nosit roušku a udržovat 1m rozestupy. Většina společenských aktivit je povolena, pouze noční kluby jsou zavřené. V obchodech je omezen počet osob na 20, v bankách 10.


Sierra Leone 

Zákaz vycházení 23h-5h. Platí zákaz shromáždění nad 100 osob. Na veřejnosti povinné roušky.


Guinea Bissau

V plastnosti ovinné nošení roušek. Omezení kapacity v hromadné dopravě na 50%, v taxi 3 osoby. Školy jsou zavřené. Společenské a náboženské akce a koncerty jsou zakázány. V restauracích není možno sedět. Shromáždění nad 5 osob jen při dodržení odstupů, pohřby s účastí do 10 osob.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ghana:  Ghana Health Service

      sekce věnovaná  COVID-19

Pobřeží slonoviny:  vládní informační portál 

Burkina Faso: web ministerstva zdravotnictví 

Togo: vládní web věnovaný COVID-19 

Libérie: vládní web k opatřením ohledně COVID-19 

         Informace o platných omezeních a restrikcích    

Sierra Leone: web ministerstva zdravotnictví (sekce COVID-19)