english  česky 

rozšířené vyhledávání

Informace pro žadatele o krátkodobá víza (pobyt nepřesahující 90 dní)

Jednotné schengenské (krátkodobé) vízum opravňuje k pobytu na území států schengenského prostoru po dobu v něm vyznačenou, nejdéle 90 dnů. Uděluje se pro jeden vstup (jednorázové), pro dva vstupy nebo pro více vstupů (multiple) a jako letištní průjezdní.

Kdo podává žádost

Žádosti se obvykle podávají osobně a odebírají se biometrické údaje (otisky prstů).

Děti mladší než 12 let otisky prstů neodevzdávají, a proto se nemusí k podání žádosti dostavit osobně. Děti mezi 12 a 15 lety musí být doprovázeny rodičem / opatrovníkem, který za ně žádost podá


Kde podat žádost

Žadatelé, kteří si budou chtít podat žádost o krátkodobá schengenská víza do ČR, mají možnost svou žádost podat prostřednictvím vízového centra společnosti VFS Global, které se nachází v Akkře.

Více informací k podání žádosti tímto způsobem naleznete na webových stránkách VFS Global.

Podání žádosti o schengenské vízum přímo na Velvyslanectví ČR v Akkře není vzhledem k výše uvedenému možné. Výjimku tvoří rodinní příslušníci občanů EU, kteří mohou kromě podání své žádosti ve vízovém centru využít i možnost podání přímo na Velvyslanectví (po předchozí rezervaci termínu). V případě potřeby k rezervaci termínu použijte naši emailovou adresu Accra.Consulate@mzv.gov.cz.

Žádost se podává ve vízovém centru České republiky v případě, že Česká republika je jediným nebo hlavním cílem cesty. Hlavním cílem cesty je při návštěvě několika států schengenského prostoru ten stát, ve kterém bude pobyt nejdelší. Je-li délka pobytu na území více států schengenského prostoru stejná, je hlavním cílem cesty ten stát, ve kterém se nachází hlavní účel cesty (např. účast na konferenci). Nelze-li určit hlavní cíl cesty podle tohoto klíče, žádost se podává na zastupitelském úřadu toho státu schengenského prostoru, jehož hranice se překročí jako první.

Žádost se podává ve státě, jehož je žadatel občanem nebo v němž má povolen pobyt. Pakliže se v tomto státě nenachází zastupitelský úřad ČR, žádost se podává na konzulárně příslušném zastupitelském úřadu ČR v jiném akreditovaném státě (často sousedním) nebo na zastupitelském úřadu jiného státu schengenského prostoru – pokud s ním ČR uzavřela dohodu o zastupování.


Kdy podat žádost

O schengenské vízum se žádá nejdříve 6 měsíců a nejpozději 15 dnů před cestou. 


Jak dlouho lze pobývat

Délka platnosti schengenského (krátkodobého) víza se určuje podle požadované a doložené délky pobytu.

Pravidlo 90/180: schengenském prostoru lze pobývat max. 90 dní během jakýchkoliv 180 dní. Po vyčerpání 90 dní je třeba schengenský prostor opustit. Je povinností cizince si počet dní ohlídat a nepřekročit jej. Počet dní pobytu na území schengenského prostoru se zjistí podle vstupních a výstupních razítek. Jako pomocný nástroj pro výpočet dní lze použít tzv. norskou kalkulačku.

Pravidlo 90/180 se netýká cizinců, kteří (1) pobývali v ČR / schengenském prostoru na základě schengenského (krátkodobého) víza a pro další krátkodobý pobyt jim bylo vystaveno krátkodobé vízum pouze pro ČR (tato víza jsou udělována pouze výjimečně), (2) budou dále pobývat v ČR na základě dlouhodobého víza nebo povolení k pobytu nebo (3) kteří mohou pobývat na území ČR na základě bilaterální dohody.

Upozorňujeme, že veškeré náležitosti předkládané k žádosti o krátkodobé schengenské vízum musí prokazovat jednorázový pobyt nepřesahující 90 dnů. Předložení náležitostí prokazující jednorázový pobyt přesahující 90 dnů je důvodem k zamítnutí žádosti. 


Rozhodnutí o vízu

Žádost o schengenské (krátkodobé) vízum je na Velvyslanectví ČR V Akkře ve většině běžných případů vyřízena v zákonné lhůtě 15 kalendářních dní po obdržení žádosti. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena na 45 kalendářních dnů.


Neudělení víza

V případě neudělení (a zrušení nebo zneplatnění) schengenského (krátkodobého) víza obdržíte formulář, kde je uveden důvod a možnost dalšího postupu – např. podání nové žádosti nebo podání žádosti o nové posouzení důvodů neudělení víza. Žádost o nové posouzení důvodů neudělení víza musí být doručena konzulárnímu úřadu, který o žádosti rozhodl, během 15 dnů od obdržení rozhodnutí o zamítnutí – v originále s originálem podpisu (tj. osobně nebo poštou). Instrukce jsou rovněž uvedeny na tomto formuláři. V žádosti o nové posouzení důvodů žadatel musí uvést, v čem konkrétně spatřuje nesprávnost rozhodnutí konzulárního úřadu. Informace, které nebyly součástí žádosti o vízum, nemohou být důvodem pro podání žádosti o nové posouzení důvodů.

Žádost o nové posouzení důvodů je následně postoupena Ministerstvu zahraničních věcí, které ji v 60-ti denní lhůtě přezkoumá. Žadatel je o výsledku informován prostřednictvím konzulárního úřadu, který o žádosti rozhodl. Upozorňujeme, že dnem 31. července 2019 vstupuje v platnost novela Zákona o pobytu cizinců (č. 326/1999 Sb.), která nově stanoví poplatek za podání odvolání ve věci nového posouzení důvodů neudělení krátkodobého schengenského víza ve výši 80 €. Tento poplatek se netýká rodinných příslušníků občanů EU.


Vstup na území

Policie ČR může při vstupní pasové kontrole požádat o předložení náležitostí předkládaných k žádosti o vízum. Udělení víza automaticky nezaručuje vstup na území.