english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Superlegalizace ghanských úředních dokumentů

Velvyslanectví České republiky v Ghaně informuje veřejnost o správném postupu při legalizaci úředních dokumentů.

Velvyslanectví České republiky v Ghaně si dovoluje informovat, že s okamžitou účinností musí všechny žádosti o superlegalizaci veřejných listin dodržovat následující postup (v chronologickém pořadí):

  1. Za prvé, je potřeba získat razítko, podpis a pečeť příslušného veřejného notáře, který legalizuje dokumenty, na zadní části dokumentu.
  2. Původní dokument by měl také obsahovat stručné prohlášení, nejlépe opatřené razítkem notáře, v němž je uvedeno, že dokument je originálem, nebo že potvrzuje podpis a autoritu úřadu, podepsaného na původním dokumentu.​ (Například: Já, veřejný notář, tímto potvrzuji, že tento dokument je původním ghanským dokumentem a je opatřen podpisem pověřeného příslušného orgánu).
  3. Za druhé, je potřeba získat soudní potvrzení o závaznosti podpisu a razítka notáře. V tomto dopise by mělo být potvrzeno, že razítko, podpis a pečeť veřejného notáře jsou závazné (místo čestného prohlášení, jak tomu bylo dříve).
  4. Za třetí, je potřeba získat potvrzení od Ministerstva zahraničních věcí a regionální integrace (legalizaci).
  5. Po provedení všech výše zmíněných kroků je možné dokument předložit na Zastupitelském úřadě České republiky k superlegalizaci 

​Dokumenty, které nesplňují výše uvedené náležitosti, nebudou k superlegalizaci přijaty.

​Poplatek za superlegalizaci činí přibližně 23,- EUR (v závislosti na aktuálním směnném kurzu) a je možné jej uhradit pouze v EUR.