english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Adam Hříbal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští gynekologové operovali v nemocnici v Tamale

Úspěšná mise českých doktorů z oboru gynekologie do Tamale Teaching Hospital zahájila implementaci programu MEDEVAC v Ghaně. Tým složený ze dvou gynekologů a anestezioložky z Nemocnice na Bulovce odoperoval od 9. do 13. prosince 2020 celkem 50 pacientek, kterým by se jinak zdravotní péče nedostalo z důvodu nedostatku financí či složitosti zákroku.

Stálý zdravotně humanitární program MEDEVAC je vládní program koordinovaný Ministerstvem vnitra ČR, který má za cíl poskytovat přístup k lékařské péči zranitelným vrstvám populace, které by na ni jinak nedosáhly, a rovněž sdílet expertízu s místními lékaři.

Gynekologická mise do Tamale Teaching Hospital byla první misí programu MEDEVAC v Ghaně. Týmu českých lékařů se dostalo velkolepého přijetí, jejich přítomnost byla oznámena v místním rozhlase a lékaři poskytli rozhovor místním médiím. Nemocnice mobilizovala velké množství pacientek, z nichž pak čeští doktoři vybírali podle závažnosti jejich nemoci. Odoperované množství pacientek je velmi vysoké v porovnání s počtem běžně prováděných operací v místní nemocnici.

Místní lékaři si spolupráci s českými lékaři velmi pochvalovali, neboť umožnila rozšířit dostupnost zdravotní péče a předat zkušenosti a dovednosti. V příštím roce bude program pokračovat dalšími misemi do Cape Coast Teaching Hospital a Tamale Teaching Hospital.

Galerie


Czech gynecologists in Tamale Teachnig Hospital