english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Akkře
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Burkině Faso proběhl týden urbanismu Espace PUBLIC_Espace pARTagé 2018

V posledním dubnovém týdnu se druhé největší město Burkiny Faso Bobo Dioulasso proměnilo v inkubátor nápadů a kreativního urbanistického myšlení. Od 23. do 27. dubna totiž probíhal týden s názvem Espace PUBLIC_Espace pARTagé 2018, v jehož rámci se uskutečnily workshopy, semináře a kulturní představení s hlavním cílem – podnítit inkluzivní diskuzi o udržitelném městském plánování, urbanismu a veřejném životě za účasti obyvatel města.

Týdenní akci organizačně a finančně podpořilo Velvyslanectví Francie v Burkině Faso, Velvyslanectví České republiky v Akkře, české architektonické studio Jakub Cigler Architekti a další partneři.

Na klíčové městské křižovatce Place de la Nation vyrostl multifukční prostor, kde návštěvníci happeningu prostřednictvím několika různých instalací mohli „vstoupit“ do procesu plánování a rozvoje města – každý například mohl nakreslit na mapu Bobo Dioulassa “svá” místa, která navštěvuje, jsou mu nejbližší nebo jinak významná. Koncentrace lidských osudů a cest za nimi pomůže urbanistům lépe zacílit městská řešení, na kterých se navíc podíleli sami obyvatelé.

Mezi instalacemi si mohli návštěvníci odpočinout na upcyklovaných lavičkách a židlích, z nepotřebného kovového šrotu je možné vyrobit velmi designové a pohodlné sezení. Na happeningu byl také představen nový design autobusové zastávky z přírodních materiálů – bambusu a neopracované bavlny. Zázemí pro návštěvníky doplňoval bar a malá knihovna Francouzského institutu. Tam se také v poslední den happeningu Espace PUBLIC_Espace pARTagé 2018 konalo odborné kolokvium, vyhodnocení projektu, diskuze s občany a filmové promítání.

V průběhu týdne rovněž probíhala pojízdná fotografická výstava, do které se zapojili místní taxikáři. Své vozy zevnitř vyzdobili fotkami současného Bobo Dioulassa s významnými budovami, trhy, místy k posezení nebo restauracemi. Několik set jejich klientů, kteří se během týdne svezli těmito vozy, tak mohlo objevit místa, která například neznají nebo je nenapadlo je jen tak navštívit.

Galerie


Espace Public_Espace pARTage