česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Africká unie zahájila projekt "Jednotného afrického trhu letecké dopravy"

Africká unie spustila dne 28. 1. 2018 první projekt na cestě ke společnému africkému trhu - projekt „Jednotného afrického trhu letecké dopravy“. Projektu se účastní 23 států reprezentujících 96 % africké populace, 8 největších afrických letišť a 15 klíčových leteckých společností. Je předpoklad, že první výsledky se začnou projevovat za půl roku. V rámci projektu se dá předpokládat nárůst investic do modernizace letišť a letového parku. Mohly by se tak objevit i nové příležitosti pro české firmy.

Inspirována „Evropským společným leteckým prostorem“ („European Common Aviation Area“), spustila Africká unie první fázi „Jednotného afrického trhu letecké dopravy“ (Single African Air Travel Market“; SAATM). Z celkového počtu 55 členských zemí se do projektu dne 28. 1. 2018 zapojily Benin, Botswana, Burkina Faso, Egypt, Etiopie, Gabon, Ghana, Guinea, Jihoafrická republika, Kapverdy, Keňa, Kongo, Libérie, Mali, Mosambik, Niger, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Rwanda, Sierra Leone, Svazijsko, Togo a Zimbabwe. Na SAATM současně participuje osm z deseti nejvytíženějších afrických letišť, včetně Bole International Airport v Etiopii. Účastní se jej15 dopravců, představujících 70 % vnitroafrického trhu, včetně Ethiopian Airlines, Kenya Airways, South African Express a Egypt Air.

Africké letecké společnosti a průmysloví analytici tento krok uvítali jako „seismickou událost“.  Upozorňují však, že na cestě ke skutečné „otevřené obloze“ je ještě zapotřebí vykonat mnoho práce.

Studie z roku 2015 zadaná „Africkou komisí pro civilní letectví“ a také „Mezinárodní asociací leteckých dopravců“ odhaduje, že plná liberalizace sektoru mezi dvanácti největšími ekonomikami Afriky by představovala hospodářský přínos ve výši 1, 3 miliard USD ročně a vytvořila by 155 000 nových pracovních příležitostí. Současně se očekává, že letecké společnosti začnou rozšiřovat spojení nejen mezi hlavními městy. To by dále vytvářelo příznivé podmínky pro investory do výstavby letišť.

K efektivnímu zavedení jednotného afrického trhu letecké dopravy však nebudou nutné jen investice do letišť, ale také do obnovy leteckého parku, do bezpečnosti a dohledu a vůbec do všech spřízněných sektorů.

Africká unie očekává, že první pozitivní výsledky by měly být viditelné do 6 měsíců. Hlavním cílem projektu je dosáhnout, aby letecká doprava nebyla na černém kontinentu luxusem jako doposud, ale aby se stala běžnou formou dopravy, jako je tomu např. v USA či v Evropě.

Otázkou je, zda projekt nebude znevýhodňovat na „afrických trasách“ evropské dopravce – v současnosti by se jednalo zejména o Lufthansu a Turkish Airlines. V každém případě je však očekáván nárůst investic do afrického leteckého sektoru a mohly by se tak objevit i nové příležitosti pro české firmy.

Autor článku: velvyslanec Mgr. Karel Hejč, Martin Lubojacký, velvyslanectví Addis Abeba

"Kenyan" a "Ethiopian"

"Kenyan" a "Ethiopian"

 

AU zahajuje SAATM

AU zahajuje SAATM