česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dohoda o letecké přepravě mezi Českou republikou a Seychelami

Česká republika dokončila vnitrostátní procedury nutné pro vstup v platnost bilaterální „Dohody o letecké přepravě mezi Českou Republikou a Seychelami“. Realizace dohody umožní leteckou přepravu mezi partnerskými zeměmi bez geografických a kapacitních restrikcí, umožní m.j. také rozšiřování sítě linek pomocí tzv. „Code Sharing“. Počet českých turistů cestujících na Seychely rok od roku stoupá. Využití dohody po jejím vstupu v platnost na obou stranách bude záviset zejména na ekonomickém zvážení českých leteckých dopravců.

Česká republika dokončila ratifikací prezidenta dne 31. 8. 2018 schvalovací proces „Dohody o letecké přepravě“ se Seychelami. Na Seychelské straně vnitrostátní procedury zatím probíhají.   

Seychely jsou atraktivní turistickou destinací a počet českých turistů zde rok od roku stoupá. V roce 2017 tuto zemi navštívilo 3421 Čechů. V počtu turistů ze střední a východní Evropy jsme tak na třetím místě za Ruskem a Polskem. Seychelské ministerstvo turistiky označilo smlouvu jako významnou pro rozvoj bilaterálních a v neposlední řadě i vzájemných ekonomických vztahů.  

Po vstupu v platnost umožní Dohoda leteckou přepravu mezi Českou republikou a Seychelami bez geografických a kapacitních restrikcí. Dohoda upravuje provozní oprávnění a určování společností pro dohodnuté služby, aplikaci procedur, leteckou bezpečnost, celní a poplatkové agendy, prodej služeb včetně jejích tarifů, transfer finančních prostředků a zejména tzv.“ Code Sharing“, který umožňuje reálné provozování letů jedním dopravcem, zatímco druhý dopravce z partnerské země má na těchto letech svůj kód (marketingový dopravce). Marketingový dopravce tak rozšiřuje síť svých linek, aniž by musel všechny lety sám provozovat.

Národní letecký dopravce Air Seychelles je významným dopravcem v oblasti Indického oceánu. V blízké budoucnosti se však hodlá více orientovat na regionální lety. Využití dohody po jejím vstupu v platnost na obou stranách tak bude záviset zejména na ekonomickém zvážení českých dopravců – české vlajkové letecké společnosti České aerolinie a.s. a největší české letecké společnosti Travel Service a.s.

Vypracoval: Martin Lubojacký, velvyslanectví Addis Abeba, s využitím podkladů oddělení civilního letectví ministerstva dopravy ČR

AirSeychelles Route Map

AirSeychelles Route Map