česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Etiopie otevřela první zónu volného obchodu a připravuje pobídky pro investory a obchodníky

Za přítomnosti premiéra Abiyho Ahmeda a dalších vysokých vládních představitelů byla ve městě Dire Dawa slavnostně otevřena první etiopská zóna volného obchodu pod názvem Dire Dawa Free Trade Zone. Hlavním důvodem pro zvolení Dire Dawy jako pilotního projektu je její geografická blízkost přístavům v Džibuti, kudy proudí většina etiopského importu a exportu, a Berbeře. Město Dire Dawa je výhodným logistickým centrem, pohyb zboží podporuje nejen silnice pro nákladní vozidla vedoucí do Džibuti, ale také etiopsko-džibutská železniční trať, která tudy prochází. 

Tržní potenciál, jakož i vhodnost pro multimodální dopravu a logistické operace, jsou dalšími výhodami zóny v Dire Dawě. Obecně je vytvoření zón volného obchodu v Etiopii považováno za prospěšné a nezbytné řešení, jak je navrženo v implementované Národní logistické strategii, jejímž základním stavebním kamenem je právě zóna volného obchodu v Dire Dawě. Již nyní je navrženo otevření dalších 3 zón volného obchodu, a to ve městech Modjo, Adama a Semera.

Zřízení zóny volného obchodu v Etiopii s cílem zvýšit příjmy z vývozu, vytvořit pracovní příležitosti a rozvinout oblasti přenosu znalostí hraje významnou roli v rozvoji země. Vláda také slibuje, že společnosti v zónách volného obchodu nebudou podrobeny standardním byrokratickým postupům, které oslabují atraktivitu země v očích zahraničních subjektů. Zkušenosti při vytváření vlastní zóny volného obchodu Etiopie čerpala ze zemí jako Džibutsko, Somálsko (Somaliland), Keňa a Turecko. Úspora času a nákladů na logistiku, efektivita, růst obchodní konkurenceschopnosti, přilákání přímých zahraničních investic, pozitivní dopad na urbanizaci a industrializaci a posílení ekonomiky celé země patří mezi pozitivní důsledky, které etiopská vláda od otevření zóny volného obchodu Dire Dawě očekává.

Ministerstvo financí dokončuje přípravy nového nařízení s pobídkami, které mají být aplikovány v zónách volného obchodu. Investoři, dovozci, vývozci a firmy, které v zóně volného obchodu operují, budou mít z připravovaných pobídek v podobě celního a daňového zvýhodnění prospěch. Výrobci vstupující do zóny volného obchodu budou moct získat výrobní vstupy, aniž by zónu volného obchodu opustili. V zóně volného obchodu bude etiopská vláda klást důraz na posilování obchodu, zajištění komplexních logistických služeb a usnadnění vývozu. Zóna volného obchodu bude fungovat také jako vývozní zpracovatelská zóna, kde může být vykládáno, manipulováno, vyráběno a montováno i zboží z blízkého průmyslového parku, kde je velká část z již vybudovaných 15 hal zatím neobsazena. Aby země mohla co nejvíce těžit z fungování zóny volného obchodu, vyzývá Ministerstvo financí Etiopie soukromý sektor, aby neváhal s investicemi.

Autoři: Jan Kallus, stážista; Pavel Šára, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Addis Abebě