česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Etiopii navštívil ministr zemědělství ČR Marian Jurečka

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka navštívil Etiopii v doprovodu náměstka Ministerstva zahraničních věcí ČR Martina Tlapy, zástupců Ministerstva obrany ČR, České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti ve dnech 23. – 25. 7. 2017.  Současně přivedl misi českých podnikatelů z oblasti zemědělského sektoru a zastřešil misi některých představitelů českého obranného průmyslu. Mimo řadu setkání se sektorovými partnery byl ministr zemědělství Jurečka spolu s náměstkem MZV Tlapou přijat etiopským prezidentem Dr. Mulatu Teshomem. Se svým etiopským protějškem podepsal Memorandum o porozumění, etiopské partnery vyzval k předložení konkrétních námětů spolupráce. Vývoz zemědělských komodit je významným zdrojem etiopských příjmů a jednou z priorit etiopské vládní zemědělské politiky je mechanizace, zvyšování výnosů a vývoz agroproduktů s vyšší přidanou hodnotou. Otevírají se zde příležitosti pro české exportéry z oblasti zemědělské mechanizace, zpracovatelských linek a expertní spolupráce v živočišné výrobě.

Ministr Jurečka byl přijat společně s náměstkem MZV Tlapou etiopským prezidentem Dr. Mulatu Teshomem a náčelníkem generálního štábu etiopské armády gen. Samorou. Jednal s ministrem zemědělství a přírodních zdrojů Eyasu Abrahou, se kterým podepsal memorandum o porozumění a separátně také s jeho náměstkem Kabou Urgessou, s nímž projednával konkrétnější možnosti spolupráce. Společně se svým týmem se setkal s ministrem hospodářského zvířectva a rybolovu Fekadu Beyenem, s ředitelem etiopské státní „Zemědělské transformační agentury“ Khalidem Bombou, proběhlo jednání s vedením „Addis abebské hospodářské komory“. Paralelně probíhaly konzultace MZV a jednání mise obranného průmyslu.

Jednou z priorit etiopské vládní zemědělské politiky je podpora výroby zemědělských produktů s vyšší přidanou hodnotou. Zvláštní důraz je kladen na zvýšení výnosů při pěstování prioritních etiopských zemědělských komodit a chovu dobytka a za tímto účelem byla založena etiopská „Zemědělská transformační agentura“. Pro české exportní firmy má spolupráce s Etiopií v zemědělské oblasti perspektivu také proto, že se zde rozvíjejí významné soukromé farmy, které jsou potenciálními partnery zahraničních dodavatelů zpracovatelských linek, mechanizace a genetického materiálu pro živočišnou výrobu. Etiopie je současně druhou nejlidnatější zemí Afriky s velkým a nenaplněným potenciálem zpracovatelských a na zemědělství navazujících průmyslových odvětví.

Ministr Jurečka vyzval etiopské partnery ke konkrétním námětům spolupráce, nabídl možnost vzájemné výměny expertů, know how v oblasti managementu krajiny a ochrany půdy, nabídl spolupráci při zlepšování genofondu původního etiopského skotu a v této souvislosti výměnu zkušeností s registrací chovného dobytka. Témata jednání o možnostech spolupráce na rozvoji etiopského zemědělství byla rozsáhlá, pan ministr představil m.j. také českou tradici chovu sladkovodních ryb.  

Zemědělská část podnikatelské mise v čele s ministrem Jurečkou navštívila farmu Alema ve městě Bishoftu (Debre Zeytu). Tato farma je v současnosti nejvýznamnějším chovatelem drůbeže v zemi, patří také mezi významné dodavatele hovězího a vepřového masa a výrobce krmiv. Je příkladem úspěšného spojení zahraničního kapitálu a know how s etiopskou znalostí místních podmínek a specifik.

Zemědělského podnikatelského semináře a B2B jednání se na etiopské straně zúčastnili zástupci 71 firem. Na návštěvu naváže ještě koncem léta tohoto roku cesta etiopských podnikatelů ze zemědělského sektoru do ČR.

Paralelně probíhala jednání delegace Ministerstva obrany ČR a některých zástupců českého obranného průmyslu. Spolupráce mezi Etiopií a ČR/bývalým Československem na tomto poli má hlubokou tradici a během jednání byly indikovány možnosti jejího oživení,v neposlední řadě s využitím českého know how při údržbě upgrade v Etiopii používané letecké vojenské techniky.

zpracovatel: Martin Lubojacký, velvyslanectví ČR v Addis Abebě