česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU – Ethiopia Business Forum 2019

Ve dnech 14. a 15. 5. 2019 se v Bruselu uskuteční EU – Ethiopia Business Forum. Hlavním cílem tohoto fóra organizovaného Evropskou komisí je stimulovat investice soukromého firemního sektoru členských států Evropské unie v Etiopii. Část programu bude věnována panelové diskusi na téma Doing Business in Ethiopia, rozdělené na konkrétní hospodářské sektory, ve kterých je značná šance pro uplatnění českých dodavatelů. Fórum je určeno jak pro představitele státních institucí - ministerstev a organizací na podporu investic a exportu, tak pro zástupce firem, kteří budou mít možnost výměny informací a diskuse s etiopskými představiteli.

Etiopskou delegaci na fóru povedou ministr financí a hospodářství p. Ahmed Shide
a náměstek ministra zahraničních věcí Dr. Aklilu Hailemichael. Z řady naplánovaných prezentací bychom rádi upozornili na přednášku ředitele Etiopské investiční komise na téma přímých zahraničních investic v Etiopii a etiopské industrializační agendy a na přednášku viceprezidenta Evropské investiční banky o projektech, které tato banka v Etiopii financuje.

Zajímavá bude jistě diskuse na téma usnadnění podnikání v Etiopii. Právě praktické byrokratické obstrukce, se kterými se zahraniční podnikatelé v Etiopii bohužel setkávají, jsou překážkou, kterou lze postupně odstranit. Současné vedení Etiopské investiční komise se chce vydat cestou zjednodušení a usnadnění podmínek pro investory z jiných zemí.

Panelová diskuse Doing Business in Ethiopia se odpoledne 14. 5. rozdělí na konkrétní hospodářské sektory, ve kterých je velká možnost pro uplatnění českých dodavatelů:

1. Zpracovávání zemědělských produktů 

Jde o komplexní sektor, na kterém etiopská hospodářská politika staví. V zemi jsou budovány agroprůmyslové parky a primární podporu etiopského státu by měli mít zpracovatelé zemědělských komodit, kteří své výrobky následně z Etiopie vyvážejí.

2. Farmaceutický a zdravotnický sektor

Etiopie se s ohledem na nedostatek valut bude postupně snažit omezovat svou závislost na dovozech léčiv a hodlá budovat farmaceuticky zaměřené průmyslové parky.

3. Textil a výrobky z kůže

Tyto etiopské průmyslové obory lze nazvat tradičními. V současnosti jsou na vrcholku místního výrobního řetězce vycházejícího z agroprodukce a jsou do nich vkládány naděje na generaci v zemi tolik nedostatkové tvrdé měny vývozem. Současně jde o obory, které jsou odběrateli kvalitního zahraničního strojního vybavení a do kterých se proto snaží vstoupit řada výrobců ze zemí Evropské unie.

4. Informační technologie

Dopoledne ve středu 15. 5. 2019 budou mít zástupci společností, které se rozhodnou fóra zúčastnit, možnost individuálních setkání a diskuse s přítomnými etiopskými představiteli. Tato setkání je nutno domluvit předem. Registrace je možná zde. Kontakt na organizátora The Netherlands-African Business Council, který v případě zájmu poskytne doplňující informace a program akcí: Arne Doornebal:  arne.doornebal@nabc.nl a Marina Diboma Marina.diboma@nabc.nl. Účastníci, kteří nebudou mít dohodnuto jednání, budou mít možnost neformálních setkání během přestávek na občerstvení

mapa Etiopie

mapa Etiopie