česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Instalace moderního leteckého trenažéru v etiopském Bishoftu

Letecká základna v etiopském městě Bishoftu zahájila dne 1. 2. 2018 provoz nejmodernějšího trenažéru pro letouny L-39. Tradice spolupráce etiopského letectva s českými výrobci tak pokračuje. Zakázku lze také chápat jako projev dlouhodobějšího záměru setrvat ve využívání českých cvičných letadel a jako dveře k budoucí spolupráci na tomto poli.

Etiopie je domovem nejúspěšnějších a nejstarších aerolinek černé Afriky. „Ethiopian Airlines“ byly založeny v roce 1945, létají do 61 mezinárodních destinací a jsou jednou z nejziskovějších afrických společností. Vojenské letectvo nezůstává pozadu. Etiopie je dlouhodobě nejstabilnější zemí Afrického rohu, je klíčovým bojovníkem proti mezinárodnímu terorismu v regionu a má zájem o využívání moderních leteckých vybavení a technologií.

Spolupráce České republiky (a dříve Československa) s Etiopií v oblasti letectví a dodávek pro vojenské letectví má dlouhou tradici. Mezi jedněmi z prvních poradců (od roku 1949) etiopského císaře Haile Sellasie I. pro civilní a vojenské letectví byli plk. gšt. Vítězslav Rosík a plk. Tobyška. Českým výrobcům se daří tradici spolupráce i přes velmi silnou konkurenci držet. Etiopští vojenští piloti již téměř 40 let procházejí výcvikem na letounech L-39. Nyní se spolupráce ubírá zejména cestou dodávek moderních technologií.

Dne 1. 2. 2018 byl v etiopském Bishoftu (Debre Zeyitu) oficiálně zahájen provoz v současnosti nejmodernějšího českého leteckého trenažéru pro cvičné vojenské letouny L-39. Zahajovacího ceremoniálu se mimo řady dalších hostů zúčastnil velitel etiopského vojenského letectva gen. Adem, velvyslanec ČR v Etiopii Karel Hejč a vrcholoví představitelé Omnipolu a VRG. Dodaný výcvikový systém sestává z multimediální učebny, CP trenažéru a z tzv. „Full Mission“ simulátoru. Lze předpokládat, že zařízení bude využíváno na maximum, neboť v Bishoftu procházejí výcvikem nejen etiopští vojenští piloti, ale také studenti z „Ethiopian Airlines“.

Objednávku moderního trenažéru L-39 lze chápat jako projev dlouhodobějšího záměru používat česká cvičná letadla i v budoucnosti, jako dveře k další spolupráci.

Zpracoval: Martin Lubojacký, velvyslanectví ČR v Addis Abebě

spolupráce

spolupráce

výcvik na trenažéru L39

výcvik na trenažéru L39