česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Martin Lubojacký, velvyslanectví Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kožedělný a kůži zpracující průmysl v Etiopii nabízí širokou možnost spolupráce jak s českými dodavateli strojů a chemikálií, tak s odběrateli kvalitních kožených výrobků

Možnosti obchodní spolupráce mezi českými výrobci kožedělných a kůži zpracujících strojů a činidel s etiopskými koželužnami a výrobci kvalitního koženého zboží, nejsou aktuálně využívány. Pomineme-li tradici této vzájemné spolupráce, lze navázat na současný dynamický rozvoj sektoru v Etiopii.  Velvyslanectví České republiky zde vidí potenciál pro rozvoj česko-etiopských obchodních vztahů. Využít lze každoroční „All African Leather Fair“, který se letos v Addis Abebě uskutečnil již podesáté. Veletrh je platformou interakce mezi výrobci a obchodníky v oblasti činění kůží, výroby obuvi, koženého zboží a kožené galanterie, příslušných doplňků a komponent, chemických činidel a strojního vybavení. Kožedělný a kůži zpracující průmysl je v současnosti jednou z prioritních a také nejrychleji se rozvíjejících oblastí, na něž se soustředí etiopský vládní Plán růstu a transformace. Etiopská vláda se zde zaměřuje hlavně na podporu malých a středních výrobců.

Spolupráce České republiky a bývalého Československa s Etiopií v oblasti kožedělného a kůži zpracujícího průmyslu má hlubokou a zajímavou historii. Československo postavilo v Etiopii největší koželužnu Ethiopian Tannery, kterou před deseti lety úspěšně privatizoval jeden ze světových lídrů v oboru, britská společnost Pittards PLC. Jiným z investičních celků realizovaných v Addis Abebě byla „česká“ továrna na výrobu obuvi Ethiopian Rubber and Canvas Shoe Factory, Československo a posléze Česká republika dodávaly výrobní linky a vybavení dalšímu významnému etiopskému výrobci obuvi – Tikur Abay Shoe Factory.  Tyto etiopské podniky úspěšně vyrábějí i nyní. Tikur Abay vyváží boty mimo řady afrických zemí i do Itálie a Kanady. Etiopie vyvážela do České republiky kvalitní jemné kůže na výrobu rukavic.

V současné Etiopii se ve velké míře etablují také noví a progresivní výrobci koženého zboží, tašek, obuvi i oblečení. Z větší části se jedná o malé flexibilní soukromé podniky. Konkurenční tlaky jsou velké a nové firmy překvapují nejen nápaditostí vzorů (řada z nich již spolupracuje se západními designery), ale i kvalitou provedení.

Přes česko-etiopskou historii v dodávkách strojního vybavení a navzdory rozvíjející se zajímavé nabídce současných etiopských výrobců, příslušné položky ve statistikách vzájemné obchodní výměny v posledních letech nefigurují. Etiopský kožedělný a kůži zpracující sektor má pro vzájemnou obchodní spolupráci potenciál a jistě by stálo za to pokusit se jej znovu využít.

V Addis Abebě se každoročně koná All African Leather Fair. Na organizaci již 10. ročníku se letos   společně podílely etiopské ministerstvo průmyslu, Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO), Italská agentura pro rozvojovou spolupráci, Etiopský a také Africký ústav pro rozvoj kůži zpracujícího průmyslu. Organizátory proklamovaným cílem veletrhu bylo poskytnutí platformy pro interakci mezi výrobci a obchodníky v oblasti činění kůží, výroby obuvi, koženého zboží a kožené galanterie, příslušných doplňků a komponent, chemických činidel a strojního vybavení. Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě má za to, že účast českých subjektů na tomto veletrhu by mohla k oživení vzájemného obchodu v tomto průmyslovém odvětví do značné míry přispět. V obsazení letošního veletrhu logicky dominovaly etiopské firmy. Mimo účasti z jiných afrických zemí, Číny, Turecka a Indie se však začínají objevovat také zástupci evropských nebo nadnárodních podniků, jako například BASF a Pittards.

Česká republika poprvé v tomto roce zařadila na návrh velvyslanectví v Addis Abebě podporu malých etiopských kůži zpracujících výrobců a vývozců do programu Aid for Trade. Dvoufázový projekt bude realizován Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s addisabebskou obchodní komorou v červenci a v září 2018.

Kožedělný a kůži zpracující průmysl je v současnosti jednou z prioritních a také nejrychleji se rozvíjejících oblastí, na něž se soustředí etiopský vládní Plán růstu a transformace. Cílem průmyslové politiky státu je podpořit ty sektory etiopské výroby, které mohou využívat v zemi bohatou základnu zemědělských vstupů a jsou schopny produkovat kvalitní výrobky konkurenceschopné na zahraničních trzích a generovat v Etiopii tolik potřebné valuty. V kůži zpracujícím průmyslu se etiopská vláda zaměřuje na podporu malých a středních výrobců.   

článek vypracoval Martin Lubojacký, Velvyslanectví české republiky v Addis Abebě

All Africa Leather Fair 2018:06

All Africa Leather Fair 2018:06

Bag Show Addis 2018_02

Bag Show Addis 2018_02