česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček podpořil v Addis Abebě obchodní spolupráci

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček uskutečnil ve dnech 12. – 14. 11. 2019 oficiální návštěvu Etiopie. Byl přijat nejvyššími představiteli země i Africké unie.  Na své cestě byl ministr doprovázen multisektorovou podnikatelskou misí a zahájil česko-etiopské obchodní fórum. Během pobytu delegace v Addis Abebě probíhala souběžně s oficiálními setkáními také bilaterální jednání českých a etiopských firem.
 

Mise pana ministra Tomáše Petříčka v Etiopii měla výrazný obchodně-ekonomický náboj. Během přijetí u etiopské prezidentky paní Sahle-Work zdůraznil mimo jiné zájem o vytvoření přímé letecké linky mezi Prahou a Addis Abebou a nabídl pomoc při přechodu centrálně plánovaného etiopského hospodářství na hospodářství tržní.

Dne 13. 11. 2019 se v addis abeském hotelu Hilton uskutečnilo česko-etiopské obchodní fórum, které pan ministr Petříček zahájil. Ve svém projevu zdůraznil nutnost podpory výzkumu a inovací pro prosperující průmysl a hospodářství, zmínil dlouhou a úspěšnou historii vzájemných česko-etiopských obchodních vztahů.

c ministr Petříček zahajuje obchodní fórum Addis Ababa 2019_11_13

c ministr Petříček zahajuje obchodní fórum Addis Ababa 2019_11_13

Účastníky fóra svým projevem oslovil prezident Svazu průmyslu České republiky pan Jaroslav Hanák. Hlavními etiopskými mluvčími byli státní ministr pro ekonomiku z etiopského ministerstva zahraničních věcí pan Aklilu Hailemariam a prezidentka Addis abebské obchodní a sektorové komory (AACCSA) paní Mesenbet Shenkute. Paní Mesenbet a pan Hanák podepsali před zahájením bilaterálních jednání Memorandum o spolupráci mezi českým Svazem průmyslu a AACCSA.  

c prezident SPČR Hanák vítá účastníky  fóra v Addis 2019_11_13

c prezident SPČR Hanák vítá účastníky
fóra v Addis 2019_11_13

c podpis memoranda o spolupráci mezi AACCSA a SPČR

c podpis memoranda o spolupráci mezi AACCSA a SPČR

Zástupci českých firem prezentovali obranný a bezpečnostní průmysl, obnovitelné energetické zdroje, sektor spotřebního zboží, dodávky energetických a zemědělských technologických celků na klíč, systémy monitorování a údržby vodních zdrojů v odlehlých oblastech, meteorologické služby a produkty, osvětlovací techniku pro speciální použití.

c účastníci podnik mise do Etiopie 2019_11_13

c účastníci podnik mise do Etiopie 2019_11_13

Fóra se zúčastnilo více než sto zástupců etiopských společností. Proběhla prezentace Etiopské investiční komise. Významným účastníkem české obchodní delegace byl ředitel české státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti pan Martásek a z etiopské strany jeho partneři - vedení významných etiopských bank, jakými jsou Etiopská rozvojová banka a Etiopská komerční banka. Ekonomickou sekci ministerstva zahraničních věcí České republiky prezentoval zástupce ředitele odboru ekonomické diplomacie pan Bašta.

Představitelé českých výrobců a exportérů se během svého pobytu v Addis Abebě setkali se zástupci Delegace Evropské unie pro obchod a ekonomiku a měli možnost diskutovat s ředitelem Obchodního fóra členských zemí EU v Etiopii, které bylo založeno s cílem podpořit reprezentaci jednotlivých firem v dialogu s etiopskými vládními institucemi.

Pan ministr Petříček v doprovodu české obchodní mise navštívil v závěru svého pobytu první etiopský inkubátor začínajících podnikatelů v oblasti zemědělství blueMoon Ethiopia.

c ve start-upovém centru blueMoon Athiopia Addis 2019_11_14

c ve start-upovém centru blueMoon Athiopia Addis 2019_11_14

Martin Lubojacký, velvyslanectví České republiky v Addis Abebě