česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: New Horizon
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká společnost vybudovala v Etiopii novou pražírnu kávy

Česká společnost New Horizon BDC, s.r.o, vybudovala v etiopském hlavním městě Addis Abebě středně velkou pražírnu a balírnu kávy. Vysoce kvalitní Arabica je již pod názvem „Naty´s Coffee“ dodávána do České republiky a společnost plánuje další rozšíření exportních aktivit do Ruska a Číny. Etiopie, pravlast kávy, patří k jejím největším světovým vývozcům. Místní vláda klade důraz na to, aby se exportovala právě káva pražená, s pokud možno co nejvyšší přidanou hodnotou.

Česká společnost New Horizon BDC, s.r.o. vybudovala v Addis Abebě pražírnu a balírnu kávy. Za pomoci velvyslanectví byl zahájen vývoz této kávy pod názvem „Naty´s Coffee“ z Etiopie do České republiky a společnost má v plánu rozšíření exportních aktivit také na Rusko a Čínu. Jedná se o středně praženou 100% Arabicu z kraje Sidamo, který proslul nejvyšší kvalitou této odrůdy. V České republice se lze „Naty´s Coffee“ setkat v prodejně „Africa Culture Art“ v Praze, nebo ji můžete ochutnat v galerii „Original Afrika“ v Dolním Třeboníně u Českého Krumlova.

Etiopie je pravlastí kávovníku a zemí s prastarou tradicí jeho pěstování. V oblasti Kaffa tato rostlina roste dodnes i divoce. Odsud se káva dostala do arabských zemí, které jsou považovány za kolébku vlastního nápoje.

Co do velikosti produkce se v současnosti nachází Etiopie na 5. místě na světě. Za poslední finanční rok země vyvezla 221 000 tun kávy v hodnotě 866 milionů USD. Káva tak zůstává zatím nenahraditelnou exportní komoditou produkující v zemi tolik nedostatkové devizy. Aktuálně Etiopie vyváží kávová zrna do 56 zemí a nejvýznamnějšími odběrateli jsou Německo, Saúdská Arábie, USA, Belgie, Súdán a jižní Korea.  

Etiopie vyváží zejména zelenou kávu. Vláda však klade důraz na vývoz již v Etiopii zpracovaných komodit s pokud možno co největší přidanou hodnotou a cení si zahraničních partnerů, kteří v Etiopii do zpracovatelského průmyslu investují.

Autoři článku: Pavel Mikeš a Martin Lubojacký, velvyslanectví České republiky v Addis Abebě

Zdroje: společnost New Horizon BDC s.r.o., Ethiopian Coffee and Tea Development and Marketing Authority

Galerie a kavárna Original Afrika Dolní Třebonín u Českého Krumlova

Galerie a kavárna Original Afrika Dolní Třebonín u Českého Krumlova

Baristka L. Lipšová představuje Naty´s Coffee v ČR

Baristka L. Lipšová představuje Naty´s Coffee v ČR