česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pootevření okna pro přímé dodavatele cukrovarnických technologií do Etiopie

Nový etiopský předseda vlády Abiy Ahmed rozhodl omezit monopol vojensko-průmyslového konglomerátu "Metals and Engineering Corporation" na budování cukrovarnických výrobních kapacit v zemi. Do konce roku 2020 by mělo v Etiopii pracovat 13 rafinérií cukrové třtiny. Příležitost by měla být dána přímo také zahraničním investorům. "Státní podnik Ethiopian Sugar Corporation" v současnosti hledá kontraktory pro projekt "Tana Beles II". Cukr přitom až do nynějška patřil mezi strategické suroviny, nad jejichž produkcí si vláda bedlivě střeží státní monopol.
 

Stomilionová Etiopie vyrábí 400 tis. tun cukru ročně. Přesto na dovoz této komodity ještě každý rok vynakládá 130 mil. USD. I tak dochází periodicky k výpadkům v zásobování obyvatel. Vládní strategií posledních let na tomto poli je postupné zajištění soběstačnosti a dosažení převisu výroby pro export. Bylo naplánováno rozšiřování a zdokonalování stávajících kapacit a výstavba nových rafinérií. Cílem je mimo zajištění zásobování také úspora deviz a vytvoření zhruba 350 000 nových pracovních míst.

Zodpovědným orgánem je státní organizace "Ethiopian Sugar Corporation", dle níž je v zemi aktuálně funkčních 8 rafinérií cukrové třtiny. Do konce vládního „Plánu růstu a transformace“ ("Growth and Transformation Plan II“, 2015/16 – 2019/20) by měl jejich počet dosáhnout 13 a celková etiopská produkce 700 tis. tun ročně. Tato zamýšlená expanze výroby je etiopskými orgány nazývána cukrovou revolucí.

Klíčovým projektem navyšování kapacit výroby cukru byl doposud dlouhodobý kontrakt "Ethiopian Sugar Corporation" s etiopským vojensko-průmyslovým státním konglomerátem "Metals and Engineering Corporation". Postup stavebních a konstrukčních prací byl však velmi pomalý. Nový etiopský předseda vlády Abiy Ahmed proto rozhodl jen několik dní po svém jmenování do funkce (2.4.2018) o omezení „vojenského monopolu“ a o zadání rozvoje výroby cukru v zemi také přímo zahraničním společnostem. Etiopie tak hledá aktuálně nové kontraktory pro projekt "Tana Beles II", který zahrnuje výstavbu dvou rafinérií o kapacitě 1.200 tun cukrové třtiny denně. Zahájení provozu je plánováno na rok 2020.

Ze zahraničních investorů se na etiopském trhu „výstavby rafinérií“ zatím uplatnila čínská společnost "China Complant Group Inc". S ohledem na tuto konkurenci je soutěž v Etiopii nelehká. Přesto se dle názoru velvyslanectví okno příležitostí pro zahraniční dodavatele v oblasti výroby cukru pootevírá a to i formou možných subdodávek technologického vybavení a strojů jiným zahraničním dodavatelům. A Česká republika má v oblasti jak výroby cukru tak i výroby zpracovatelských zařízení dlouholetou zkušenost, která by neměla zůstat nevyužita.

Martin Lubojacký, obchodní rada velvyslanectví ČR v Addis Abebě

Použité zdroje: Ethiopian Herald, Bloomberg, Ethiopian Sugar Corporation

 

rafinérie cuktové třtiny

rafinérie cuktové třtiny