česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Euromoney Africa 2018_10:01
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstavba nového mezinárodního letiště v Etiopii je příležitostí i pro české dodavatele

Etiopské civilní letectví a výstavba letišť je jedním z nejlépe prosperujících a rozvíjejících se sektorů etiopského hospodářství. Je zde potenciál pro zapojení českých firem vyrábějících leteckou a zejména letištní techniku. Aktuálního rozšiřování kapacit Bole International Airport se sice účastní především čínské společnosti, pro dodavatele sofistikované techniky z České republiky zde však prostor je. Možnosti nyní otevírá zamýšlená výstavba nového mezinárodního obřího letiště ve městě Bishoftu (Debre Zeyit) 50 km od Addis Abeby o plánované roční kapacitě 80 milionů cestujících.
Addis Abeba je v současnosti největším leteckým dopravním uzlem pro dálkové lety v Africe. Tato skutečnost úzce souvisí s výkonností Etiopských aerolinií, které jsou již druhý rok hodnoceny jako nejlepší na africkém kontinentu. Etiopská vláda bude tuto tradici držet a do sektoru bude investovat. České firmy zde mohou navázat na mnohaletou tradici.

Současná Etiopie je významným leteckým tranzitním uzlem, zajišťujícím propojení nejen mezi jednotlivými africkými státy, ale z těchto států i do většiny důležitých světových destinací. Tato nabídka etiopských aerolinií je postupně rozšiřována. Počet cestujících procházejících přes mezinárodní letiště v etiopském hlavním městě Addis Abebě tak poměrně rychle roste. Z tohoto důvodu byla na konci roku 2018 navýšena kapacita stávajícího letiště na 22 milionů přepravených pasažérů za rok. Na rekonstrukci letiště se doposud výrazně podílí čínské společnosti.

Pro udržení vedoucího postavení na africkém kontinentu a prestižního postavení v mezinárodní letecké dopravě je nicméně strategicky důležité rozhodnutí etiopské vlády o výstavbě nového obřího letiště 50 km od Addis Abeby ve městě Bishoftu. Zde se nachází příležitost pro české dodavatele sofistikované letištní techniky - osvětlení, výcvikových center a radarové techniky. České společnosti by se mohly zúčastnit jako subdodavatelé v rámci větších/mezinárodních kombinovaných nabídek.

Nové letiště má mít kapacitu 80 milionů pasažérů ročně. Stavba by měla být dle aktuálních informací zahájena v roce 2021 a ukončena v roce 2030. Město Bishoftu a konkrétně oblast Abu Sera bylo vybráno z důvodu nižší nadmořské výšky, která umožňuje lepší vztlak při vzletu. (současné letiště se nachází v nadmořské výšce 2400 m, kdežto nové letiště by bylo „jen“ ve výšce 1900 m). Také umístění leteckého kargo-logistického centra bude velmi výhodné, neboť v dosahu se nacházejí významné průmyslové parky Dukem a Bole Lemi.

Nová výstavba obřího letiště úzce souvisí s úspěchy letecké společnosti Ethiopian Airlines. Zatím stále státní (byly již však nabídnuty k částečné privatizaci) aerolinky byly agenturou Skytrax v roce 2018 podruhé za sebou vyhodnoceny jako nejlepší aerolinie Afriky. Ve stejném roce bylo vyhodnoceno addis abebské mezinárodní letiště „Bole International Airport“ jako největší světový přepravní uzel pro Afriku. Z této vrcholové pozice vytěsnilo Dubaj. 

Lze říci, že u počátků hvězdné kariéry nejstarších afrických aerolinií a letišť stál také český fenomén. Jako letečtí poradci císaře Haile Selassie I. při výstavbě etiopského civilního i vojenského letectva působili v letech 1949 až 1955 Češi - plk. Rosík a plk. Tobyška. Také v současnosti nese Česká republika svůj díl: v únoru 2018 byl ve městě Bishoftu instalován nemodernější letecký trenažér pro výcvik pilotů L39, který má sloužit i k počátečnímu výcviku civilních pilotů Ethiopian Airlines. Na tuto tradici lze navazovat.  Etiopie nenechá vlajkovou loď svého hospodářství chátrat a ve výrazných investicích do sektoru letecké přepravy a tedy také v neposlední řadě do výstavby letišť, bude pokračovat.

Článek vypracoval: Martin Lubojacký, velvyslanectví České republiky v Addis Abebě

odletová hala mezinárodního letiště v Addis Abebě

odletová hala mezinárodního letiště v Addis Abebě

pohled na letecký park addisabebského letiště

pohled na letecký park addisabebského letiště