česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předávací ceremonie malého lokálního projektu na podporu zrakově postižených žáků

Zástupci ambasády ČR v Addis Abebě se 16. Srpna 2019 zúčastnili předávací ceremonie malého lokálního projektu v Bishoftu. Projekt s názvem “Facilitating integration of and access to educative materials for children with visual impairment” se zaměřuje na zlepšení přístupu dětí s postižením zraku k výukovým materiálům a k jejich lepšímu zapojení do běžných škol.

Během ceremonie ambasáda ČR předala rozličné vzdělávací a spotřební materiály jako je tiskárna na Braillovo písmo, vazač publikací, 20 tabletů se softwarem pro zrakově postižené včetně audio učebnic, sluchátka a 50 slepeckých holí.

Předávací ceremonie ve škole v Bishoftu

Předávací ceremonie ve škole v Bishoftu

Projekt také pomáhá s vyhledáváním a přípravou audio učebnic pro žáky, a konečně s nahráním 4 nových učebnic pro speciální potřeby výuky na škole. Tablety zrakově postiženým žákům umožní poslouchat učebnice, automaticky předčítat stisky kláves a stanou se pro ně tak nástroji pro zapojení do běžných škol.

Názorná ukázka pro členy místní komunity.

Názorná ukázka pro členy místní komunity.

Součástí předávání byla I ukázka pro členy místní komunity, která měla názorně předvést obtíže, se kterými se zrakově postižení denně setkávají. Žáci pak přednesli básně a zazpívali několik písní. Slečna Dinkish, která je v 10. třídě, byla jednou z přednášejících. Popsala, co pro ní projekt znamená:

“Než jsem přišla do Bishoftu, žila jsem v Gonderu. V komunitě vě které jsem žila se na mě dívali kvůli mému postižení, jako bych byla prokletá. Tím spíše, že i moje maminka je zrakově postižená. Přestože jsem zažila hodně diskriminace a obtíží, mé matce se podařilo mě poslat do školy. Věci se hodně zlepšily, když jsem se přestěhovala do Bishoftu do speciální školy. Mé mamince se hodně ulevilo. Vždy jsem si všímala jejího smutku, navíc se o mě musela starat, i když měla sama problémy. Nyní mám příležitost získat nástroje a znalosti potřebné pro to, abych se mohla přidat do běžné školy a studovat na stejné úrovni s ostatními studenty. Jsem hodně vděčná a doufám, že budu moci laskavost oplatit tím, že se stanu tím nejlepším studentem, jakým můžu být.”

Představení dětí z místní školy.

Představení dětí z místní školy.

Projekt je implementován ve spolupráci s Eshet Children and Youth Development Organization (ECYDO) a Support and Care for People with Disabilities Association (SCPDA). Přímo pomáhá 20 dětem se zrakovým postižením. Deset z nich již dokončilo speciální školu v Bishoftu a pokračovali do běžných škol. Zbylí žáci pak ještě studují druhý ročník této školy.