česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální doporučení a varování pro cesty do zemí v působnosti Velvyslanectví ČR v Addis Abebě

Etiopie: Zrušení výjimečného stavu

Dne 6. června 2018 etiopský parlament zrušil výjimečný stav včetně všech souvisejících omezení. Přestože situace ve většině oblastí Etiopie zůstává v současné době klidná, napětí v některých oblastech přetrvává a čas od času se projeví regionálními incidenty (demonstrace, blokády silnic, mezietnické násilné konflikty). Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto nadále doporučuje cestovatelům dbát náležité opatrnosti, vyvarovat se místům se zvýšenou koncentrací lidí, veřejným shromážděním a demonstracím a průběžně sledovat bezpečnostní situaci. Maximální opatrnost platí zejména při cestách do regionů Somali a Oromia.

Pro aktuální informace kontaktujte Velvyslanectví ČR v Addis Abebě. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou do Etiopie zkontrolovali dostupnost roamingových služeb svých mobilních operátorů.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

 

Etiopie: Hrozba teroristických útoků

S ohledem na trvající hrozbu teroristických útoků v Etiopii ze strany somálské islamistické skupiny al-Šabáb Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje při pohybu po celém území Etiopie zachovávat maximální obezřetnost, zejména v místech hojně navštěvovaných cizinci (restaurace, bary, nákupní centra, kostely apod.), vyhýbat se veřejným shromážděním a průběžně sledovat aktuální bezpečnostní situaci.

MZV doporučuje všem českým občanům registrovat se v databázi cestovatelů na webové stránce http://drozd.mzv.cz.

 

Jižní Súdán: Varování před cestami

V souvislosti s ozbrojeným konfliktem v Jižním Súdánu, který propukl v prosinci 2013, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zcela se vyhnout cestám do této země.

K ozbrojeným střetům stále dochází zejména ve státech Jonglei, Unity, Upper Nile a Western Equatoria, avšak bezpečnostní situace je napjatá a riziko náhlého obnovení bojů hrozí ve všech částech země. Důsledkem špatné bezpečnostní a ekonomické situace dochází k nárůstu násilné kriminality, a to i v hlavním městě Jubě. Boje znovu vypukly v létě 2016, následkem čehož postihla Jižní Súdán humanitární krize hraničící s hladomorem.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

 

Somálsko: Varování před cestami

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje zcela se vyhnout cestám do Somálska. V zemi probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami, podporovanými mezinárodními jednotkami, a milicemi islamistické organizace al-Šabáb.

Na celém území Somálska, tedy včetně hlavního města a Puntlandu, existuje vysoké riziko teroristických útoků. K útokům dochází často a jejich cílem bývají místa a zařízení, kde se pohybují představitelé vlády a/nebo cizinci. Cizincům hrozí také únosy ze strany teroristických skupin. Po prezidentských a parlamentních volbách v únoru 2017 organizace al-Šabáb veřejně vyhlásila zintenzivnění útoků proti nové vládě. Bombový útok v centru hlavního města v říjnu 2017 si vyžádal přes 500 obětí.

Situace v západní polovině autonomní oblasti Somaliland (zejména města Hargeisa a Berbera, dále až po Burao) je obecně příznivější, nicméně i zde doporučujeme při nezbytných cestách dbát maximální opatrnosti a vyvarovat se místům se zvýšenou koncentrací lidí a veřejným shromážděním, v každém případě pak necestovat bez místního doprovodu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům do zahraničí registrovat se v databázi DROZD .

 

Džibutsko: Hrozba teroristických útoků

S ohledem na trvající hrozbu teroristických útoků ze strany somálské islamistické skupiny al-Šabáb doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR při pohybu v Džibutsku zachovávat maximální obezřetnost, vyhýbat se veřejným shromážděním a místům, kde se soustřeďuje větší množství osob, a sledovat aktuální bezpečnostní situaci.


MZV doporučuje všem českým občanům registrovat se v databázi cestovatelů na webové stránce http://drozd.mzv.cz.