česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Etiopie a návratu do ČR

Podmínky vstupu do Etiopie se uvolňují z důvodu poklesu pozitivně testovaných v zemi.

Vstup do Etiopie

Pro vstup do Etiopie je nutné prokázat se jedním z následujících dokumentů:

- negativním PCR testem ne starším něž 72 hodin v momentě nástupu do letadla*, nebo

- rapidním antigenním testem ne starším než 24 hodin v momentě nástupu do letadla*, nebo

- očkovacím certifikátem, který prokazuje, že byl cestující kompletně naočkován alespoň 14 dnů před vstupem do země. Pokyny nespecifikují, jestli se za kompletní očkování považují dvě nebo tři dávky vakcíny. Akceptované vakcíny jsou AstraZeneca (SK Bioscience), AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna (Spikevax), Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Sinopharm (BIBP) a Sinovac, nebo

- potvrzení, že cestující prodělal onemocnění COVID-19 v době 90 dnů před vstupem do země.

Je důrazně doporučeno mít potvrzení v papírové podobě, digitální podoba nemusí být akceptována. Toto pravidlo neplatí pro děti do 12 let.

Při podezření na onemocnění může být cestujícím nařízena sedmidenní  samoizolace.

Nové podmínky pro vstup do Etiopii již nespecifikují zvláštní přístup pro držitele diplomatických a služebních pasů ani držitelů cestovních dokladů OSN a Africké unie. 

*Nástupem do letadla je myšlen moment nástupu do prvního spoje na cestě do Etiopie. Nejedná se tedy o nástup do posledního letadla, které přistává v Etiopii.

Děti

Pro děti do 12 let neplatí povinnost prokázat se bezinfekčností při vstupu do země.

Příjezdový formulář

Není vyžadován.

Podmínky na místě

Ve veřejných prostorách, dopravních prostředcích (včetně automobilů) a uvnitř budov je povinné mít zakryté dýchací cesty. Doporučuje se využívat dezinfekční prostředky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a vyhýbat se davům. Služby jako restaurace či hotely obecně nevyžadují prokázání se testem či očkováním a fungují bez omezení.

Postup při nákaze covidem

Při nákaze covidem doporučujeme všem českým občanům, aby využili jednu z mezinárodních klinik (viz níže) k lékařské kontrole. Nemocnice poskytují pokoje nakaženým pacientům. V případě slabého průběhu onemocnění jsou schopny kontaktovat hotely a zajistit ubytování.

Tranzit

Po tranzitujících pasažérech není test vyžadován. Maximální strávený čas při tranzitu může být až 72 hodin. Při čekání více než 8 hodin mohou být pasažéři nařízeno, aby na svůj přípojný let čekali v hotelu. Po pasažérech může být test vyžadován při nástupu do přípojného letu dle další destinace. Doporučujeme tímto, aby se cestující řídili podmínkami vstupu cílové země a další aerolinie, kterou budou pro let využívat.

Ethiopian Airlines a Mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě

Po celou dobu letu s Ethiopian Airlines a na letišti Bole je nutné mít zakryté dýchací cesty respirátorem či chirurgickou maskou. Není povoleno mít zakrytá ústa a nos šátkem, šálou, ochranným štítem apod. Toto pravidlo platí pro všechny osoby starší pěti let. Jednorázové roušky by měly být měněny každé čtyři hodiny, je tedy doporučeno mít s sebou takový dostatek, aby pokryl celou vaši cestu s Ethiopian Airlines. Toto pravidlo se vztahuje i na plně očkované pasažéry.

Cestující, kteří nemohou mít zakryté dýchací cesty ze zdravotních důvodů, jsou vyjmuti z tohoto opatření, avšak budou se muset prokázat oficiální lékařskou zprávou a negativním PCR testem, ne starším než 120 hodin (5 dnů).

Pokud kvůli onemocnění nemůžete využít letenku, kontaktujte Ethiopian Airlines. Jedna výměna letenky je z důvodu pandemie nyní zdarma.

Návrat do ČR

Etiopie nevyžaduje odjezdový PCR test. Pro opatření České republiky po příletu z Etiopie pokračujte na: Pravidla návratu do ČR | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz).

Užitečné kontakty

Pohotovostní linka Velvyslanectví ČR v Addis Abebě: +251/911222401

Nordic Medical Centre: Home - Nordic Medical Centre 

Washington Medical Center: Home | Washington Medical Center (wmcethiopia.com) 

Suisse Clinic: Welcome to Suisse Clinic

Ethiopian Airlines: Updates on COVID-19(Coronavirus) | Ethiopian Airlines

Ministerstvo zdravotnictví: Ministry of Health – ጤና ጥበቃ ሚኒስቴር – ኢትዮጵያ (moh.gov.et)