česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Etiopie a návratu do ČR

Z důvodu šíření varianty omikron etiopská vláda zpřísnila kontroly testů při vstupu do země. Stále platí nutnost prokázat se negativním PCR testem pro všechny cestující starší 10 let.

Vstup do Etiopie

Pro vstup do Etiopie je nutné prokázat se negativním PCR testem ne starším něž 120 hodin. Je důrazně doporučeno mít potvrzení v papírové podobě, digitální podoba nemusí být akceptována. Toto pravidlo neplatí pro děti do 10 let.

Po příletu je povinná týdenní samoizolace, kterou nemusí absolvovat plně očkovaní cestovatelé a ti, kteří COVID-19 prodělali v posledních 90 dnech. Antigenní výsledek testu není etiopskými úřady akceptovaný.

Držitelé diplomatických a služebních pasů (národní, OSN, Africká unie) mohou přicestovat bez PCR testu, v tomto případě pro ně pak ale platí 14denní domácí karanténa.

Očkované a testované osoby, osoby s prodělaným covidem

Očkovací certifikát není dostatečným důkazem bezinfekčnosti pro vstup do země.

V hotelech, restauracích, barech a jiných službách nejsou očkovací certifikáty, potvrzení o negativním testu ani o přítomnosti protilátek či prodělání onemocnění  vyžadovány. 

Děti

Pro děti do 10 let neplatí povinnost testovat se při vstupu do země.

Příjezdový formulář

Není vyžadován.

Podmínky na místě

Ve veřejných prostorách, dopravních prostředcích (včetně automobilů) a uvnitř budov je povinné mít zakryté dýchací cesty. Doporučuje se využívat dezinfekční prostředky, dodržovat bezpečnou vzdálenost a vyhýbat se davům. Služby jako restaurace či hotely obecně nevyžadují prokázání se testem či očkováním a fungují bez omezení.

Postup při nákaze covidem

Při nákaze covidem doporučujeme všem českým občanům, aby využili jednu z mezinárodních klinik (viz níže) k lékařské kontrole. Nemocnice poskytují pokoje nakaženým pacientům. V případě slabého průběhu onemocnění jsou schopny kontaktovat hotely a zajistit ubytování.

Tranzit

Po tranzitujících pasažérech není test vyžadován. Maximální strávený čas při tranzitu může být až 72 hodin. Při čekání více než 8 hodin mohou být pasažéři nařízeno, aby na svůj přípojný let čekali v hotelu. Po pasažérech může být test vyžadován při nástupu do přípojného letu dle další destinace. Doporučujeme tímto, aby se cestující řídili podmínkami vstupu cílové země a další aerolinie, kterou budou pro let využívat.

Ethiopian Airlines a Mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě

Po celou dobu letu s Ethiopian Airlines a na letišti Bole je nutné mít zakryté dýchací cesty respirátorem či chirurgickou maskou. Není povoleno mít zakrytá ústa a nos šátkem, šálou, ochranným štítem apod. Toto pravidlo platí pro všechny osoby starší pěti let. Jednorázové roušky by měly být měněny každé čtyři hodiny, je tedy doporučeno mít s sebou takový dostatek, aby pokryl celou vaši cestu s Ethiopian Airlines. Toto pravidlo se vztahuje i na plně očkované pasažéry.

Cestující, kteří nemohou mít zakryté dýchací cesty ze zdravotních důvodů, jsou vyjmuti z tohoto opatření, avšak budou se muset prokázat oficiální lékařskou zprávou a negativním PCR testem, ne starším než 120 hodin (5 dnů).

Pokud kvůli onemocnění nemůžete využít letenku, kontaktujte Ethiopian Airlines. Jedna výměna letenky je z důvodu pandemie nyní zdarma.

Návrat do ČR

Etiopie nevyžaduje odjezdový PCR test. Pro opatření České republiky po příletu z Etiopie pokračujte na: Pravidla návratu do ČR | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz).

Užitečné kontakty

Pohotovostní linka Velvyslanectví ČR v Addis Abebě: +251/911222401

Nordic Medical Centre: Home - Nordic Medical Centre 

Washington Medical Center: Home | Washington Medical Center (wmcethiopia.com) 

Suisse Clinic: Welcome to Suisse Clinic

Ethiopian Airlines: Updates on COVID-19(Coronavirus) | Ethiopian Airlines

Ministerstvo zdravotnictví: Ministry of Health – ጤና ጥበቃ ሚኒስቴር – ኢትዮጵያ (moh.gov.et)

Další informace

Z důvodu šíření coronaviru v zemi, se Etiopie objevila na "black listech" některých zemí. Pokud jste v posledních 14 dnech navštívili Etiopii, nebude Vám umožněno vstoupit do některých států, např. Spojených arabských emirátů. Doporučujeme tedy v tomto případě důkladně prostudovat podmínky vstupu dalšího cílového státu.