česky  english 

rozšířené vyhledávání

Vízové informace

Obecné vízové informace

Občané Džibutska, Etiopie, Jižního Súdánu, Komor a Somálska podléhají pro krátkodobé (do 90 dnů) i dlouhodobé (nad 90 dnů) pobyty v ČR/schengenském prostoru vízové povinnosti. Občané Seychel jsou od vízové povinnosti osvobozeni pro krátkodobé pobyty (do 90 dnů).

Občané Etiopie, Seychel, Somálska a Jižního Súdánu, resp. osoby s povoleným pobytem v těchto zemích, podávají žádost o vízum osobně na Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě, Etiopii.

Džibutští občané/rezidenti mohou podat žádost o krátkodobé (schengenské) vízum na Velvyslanectví Francie v Džibuti, které zastupuje Českou republiku v Džibutsku.

Komorští občané/rezidenti mohou podat žádost o krátkodobé (schengenské) vízum na Velvyslanectví Francie v Moroni, které reprezentuje Českou republiku na Komorách.

Možnost podání žádosti o krátkodobé (schengenské) vízum na Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě je nicméně otevřena i pro výše uvedené žadatele.

Od 1. května 2015 Česká republika zastupuje Slovenskou republiku v Etiopii pro účely posuzování žádostí o krátkodobá víza a vydávání krátkodobých (schengenských) víz. To znamená, že občané Etiopie, resp. osoby s povoleným pobytem v Etiopii mohou pro účel cesty na Slovensko podat žádost o krátkodobé (schengenské) vízum také na Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě.

Žádost o vízum je třeba podat osobně.

Žádost o krátkodobé (schengenské) vízum by měla být podána nejméně 15 dní před plánovanou cestou.

Poplatek za podání žádosti o vízum se hradí pouze v hotovosti v etiopských birrech (ETB) a v případě zamítnutí žádosti SE NEVRACÍ.

 

Podrobné vízové informace lze nalézt také na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V případě potřeby dalších informací kontatujte prosím náš zastupitelský úřad na telefonním čísle 00251/11/5516382 nebo 00251/11/5516132 či e-mailem na adrese visa_addisabeba@mzv.cz.