česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jaroslav Zukerstein
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Addis Abeba hostila africkou premiéru dokumentu "Archa světel a stínů"

Český dokument režiséra Jana Svatoše uzavřel festival Evropských filmů, pořádaný delegací Evropské unie v Addis Abebě.

Velvyslanectví v Addis Abebě uspořádalo africkou premiéru dokumentu ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ českého režiséra a producenta Jana Svatoše. Film je fascinujícím portrétem amerických dobrodruhů Martina a Osy Johnsonových, kteří ve 20. letech 20. století podnikli řadu výprav do oblasti dnešní severní Keni, aby zde dokumentovali zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Martin i Osa již tehdy tušili, že dokumentují svět, který pomalu mizí a o to jsou jejich záběry cennější. Janu Svatošovi se podařilo jít v jejich stopách a pomocí fotografií dokonce nalézt původní místa, kde Johnsonovi 4 roky přebývali.

Dávno před tím, než Joy Adamsonová napsala knihu o lvici Else, dříve než Hanzelka a Zikmund vyrazili na cestu kolem světa a než byl v Africe založen první národní park, se odehrál neuvěřitelný příběh „Rebelů z Kansasu“, který fascinoval mimo jiné Charlieho Chaplina, Jacka Londona či britskou královskou rodinu. Nejen oni, ale i diváci po celém světě byli uchváceni filmy a knihami Martina a Osy Johnsonových, kteří jako první světu ukázali, že v Africe, na Borneu, ani v Oceánii nečíhají krvežíznivá monstra ani bojechtiví lidožrouti, ale rychle mizející svět.

Dokumentární film ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ chce připomenout nejen pozoruhodný život tohoto amerického páru, ale také jejich moderní myšlenky blízké současným idejím humanismu a ochrany životního prostředí.

Africká premiéra se uskutečnila v rámci každoročního festivalu evropských filmů, za účasti samotných tvůrců filmu - Jana a Romi Svatošových.

 

 

Galerie


Archa světel a stínů v Addis Abebě