česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brno hostí výstavu Okouzlení Afrikou

Umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české a moravské umělce od začátku 20. století až do současnosti představuje výstava Okouzlení Afrikou, kterou od 1. května 2019 hostí Pavilon Anthropos Moravského zemského muzea v Brně. Autorkou a kurátorkou výstavy je Barbora Půtová z Etnologického ústavu Filozofické fakulty UK.

Na výstavě je zastoupeno na 65 tuzemských autorů svými originálními díly, kterých je k vidění více než 180. Instalace je doplněna desítkami příkladů autentického domorodého umění ze sbírek Náprstkova muzea a dalších institucí, podobně jako ze sbírek vlastních autorů či soukromých sběratelů domorodého umění. Do výstavy je zapojeno přes 50 institucí, autorů a soukromých sběratelů.

Afrika byla zdrojem přímé inspirace prostřednictvím poznávání a objevování, cest napříč svým územím, nebo dlouhodobého setrvání, včetně profesního působení. Čeští umělci na území Afriky vstupují do přímého kontaktu s konkrétními etniky, jejich tradicemi, zvyky, obyčeji a také estetickými a výtvarnými projevy. Výtvarné umělce oslovovala Afrika nejen domorodým kmenovým uměním, ale také symbolikou a duchovním odkazem starověkého Egypta či pestrobarevným světem marocké přírody a kultury. Afrika, která je považována za kolébku lidstva, dodnes také inspiruje k hledání autentického způsobu života loveckých a sběračských kultur, vyznávajících bezprostřední sepětí s přírodou.

Výstava prezentuje i české umělce, kteří začali africké artefakty sbírat a budovat si sbírky domorodého umění, tvořící inspirační základnu jejich tvorby a uměleckého uvažování. Cílem je zmapovat počátky, růst akumulaci výtvarného zájmu o africký kontinent v kontextu českého výtvarného umění. Na výstavě jsou zastoupeni přední reprezentanti moderního českého výtvarného umění, jako jsou František Kupka, Josef Čapek, Emil Filla, Alén Diviš, Antonín Pelc, Jan Křížek, František Tichý, František Hudeček, Milada Marešová či Oskar Spielmann. Ze současných umělců inspirovaných Afrikou výstava uvádí díla Františka Skály, Jiřího Anderleho, Jana Švankmajera, Petra Kvíčaly, Jana Pištěka, Jindry Vikové, Jaroslava Róny a celé řady dalších. Součástí výstavy jsou vedle moderních a soudobých výtvarných děl také domorodé masky a plastiky, které dokládají vliv afrického umění na tvorbu českých výtvarníků.

Výstava potrvá do 28. února 2020. Její součástí budou doprovodné programy, včetně křtu publikace Okouzlení Afrikou.

Tisková zpráva Okouzlení Afrikou (PDF, 218 KB)