česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bude Afrika světadílem 21. století?

Česká ambasáda v Addis Abebě doporučuje zajímavou knihu s názvem „Africké století“, ve které se vyhlídkami afrického kontinentu zabývá tým českých i afrických odborníků a afrikanistů.

 

Mnohé africké země mají potenciál hrát v 21. století významnou roli na mezinárodní scéně. Budoucnost Afriky spočívá v překonání dědictví minulosti, v úsilí o budování společnosti, která nebude postavena na vládě úzké elity a která bude schopna diverzifikovat svoji ekonomiku. Stabilita a ekonomický vzestup tohoto kontinentu, o nějž se v současnosti již vede tichý zápas, se dřív či později musí stát i nutnou prioritou Evropy.

Africká současnost a budoucnost závisí na celé řadě faktorů. Od roku 1960, kdy hned sedmnáct zemí získalo nezávislost, urazil africký kontinent značný kus cesty, která byla mnohdy komplikována jak vnějšími faktory, tak slabými a nerozvinutými institucemi i mnoha dalšími problémy. Na druhé straně nelze nevidět dramaticky se měnící poměry v řadě zemí kontinentu. Budoucnost Afriky však spočívá v překonání dědictví minulosti, ať již té koloniální, nebo té z dob studené války.

V úsilí o budování inkluzivní společnosti, která nebude postavena na vládě úzké elity a která bude schopna diverzifikovat svoji ekonomiku a bránit se tak nečekaným otřesům globální ekonomiky. Mnohé africké země mají potenciál hrát v 21. století významnou roli na mezinárodní scéně. Vzestup Afriky, její stabilita a ekonomická diverzifikace by měly být prioritou Evropy, která byla v posledních letech znepokojena vlnami migrantů či sleduje s obavami vzestup islámského fundamentalismu především v západní Africe. Zároveň by však Afrika neměla hrát roli pouhého dodavatele surovin. K jejímu růstu a stabilitě i prosperitě bude nutná industrializace, rozvoj digitálních technologií i environmentální stabilita a zemědělská soběstačnost.

 

Africké století | Albatrosmedia.cz