česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká pomoc v Somali regionu

Ve dnech 15. až 18. července 2019 velvyslanec Pavel Mikeš a Martina Rubešková, vedoucí oddělení rozvojové spolupráce uskutečnili cestu do regionu Somali za účelem monitoringu humanitárního projektu podpořeného Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Monitoringu se účastnili i představitelé implementující organizace ADRA ČR – Lenka Kostelecká, projektová koordinátorka, a Zbyňek Wojkovský, vedoucí oddělení zahraničních projektů. Při této příležitosti se setkali s administrátorem zóny Afder a s představiteli Qohle woredy, kde projekt probíhá.
 

Život zachraňující WASH intervence pro komunity zasažené suchem v regionu Somali je projekt podpořený Ministerstvem zahraničních věcí České republiky za úzké spolupráce s organizací ADRA, která jej v místě implementuje. Hlavním cílem projektu je zlepšení přístupu k nezávadné pitné vodě pro suchem zasažené komunity, zajištění základních podmínek pro hygienu a sanitaci a také podpora živobytí pro nejzranitelnější osoby v daných komunitách.  

Český velvyslanec Pavel Mikeš spolu s pracovníky ADRA CZ a místními představiteli

Český velvyslanec Pavel Mikeš spolu s pracovníky ADRA CZ a místními představiteli

Jelikož se sucho v Etiopii opakuje téměř každý rok, tak je místní obyvatelstvo, které se živí především pastevectvím, nuceno hledat nová místa a zdroje vody. Pomoc na místě jim dává možnost se usadit a nepřispívat k již tak vysokému číslu vnitřně vysídlených osob, resp. migrantů mimo území Etiopie. Projekt, tak kromě okamžitého řešení nedostatku vody, kdy zajistí přímou distribuci pitné vody, buduje zároveň odolnost těchto komunit a přispívá tak k dlouhodobějšímu řešení dané situace.

Probíhající monitoring projektu pracovníky ADRA ČR

Probíhající monitoring projektu pracovníky ADRA ČR

Podpora ze strany ČR je nadmíru ceněná, jelikož se v oblasti regionu Somali nepohybuje žádný jiný donor, který by zde implementoval své projekty. Potěšující fakt je, že se české velvyslanectví dočkalo poděkování ze strany místních úřadů. Zastupitelský úřad hodnotí daný projekt velice pozitivně a doufáme v jeho pokračování a další zdokonalování.