česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká rozvojová spolupráce podporuje Etiopii v prevenci podvýživy

V souvislosti s představením dokumentu Global Hunger Index (GHI) pro rok 2018, kdy je Etiopie stále mezi zeměmi se závažnými problémy s hladem se skóre 29,1 (GHI) projekty české rozvojové spolupráce podporují zlepšování výživy obyvatel. Například projekt s názvem „Podpora živobytí a zlepšení výživy prostřednictvím kvalitnějších komunitních služeb“ probíhající v letech 2017-2020 a klade si za cíl zvýšit finanční a výživový prospěch drobných farmářů ve dvanácti vesnicích v Sidamě a Gedeo zónách v SNNPR a je implementován organizací Člověk v tísni o.p.s.
 

Projekt se jednak zaměřuje na práci s farmáři a podporuje je ve větší produkci plodin, zavádění nových plodin a ve vhodných postupech péče o půdu. Dětská podvýživa však není vždy způsobena jen nedostatkem potravin, ale také nedostatečnou hygienou a konzumací jednotvárných, nevhodně upravených jídel. Proto je nutné zaměřit se také na ženy a začít pomalu měnit návyky přípravy dětských jídel. Důležité je dát ženám šanci rozhodovat o tom, jaké jídlo dětem připraví, což bylo doposud složité. Projekt však ženy vybavil školením, osivem a nástroji na zahradničení, aby si mohly u domu zřídit zeleninovou zahrádku, která bude sloužit především pro vaření dětských jídel.

Ženy s dětmi trpícími podvýživou byly dále podchyceny místním zdravotním střediskem, kde se za podpory odborné pracovnice a dobrovolnic z komunity učí připravovat výživná dětská jídla a dále základní hygienické návyky pro prevenci průjmu malých dětí. Dále jsou informovány také o velikosti porcí a frekvenci krmení dětí ohrožených podvýživou, protože tyto děti často jídlo odmítají.

Více než 90 % dětí, které se zúčastnily v minulém roce těchto programů pro podporu výživy, po měsíci přibraly na normální váhu, kterou si díky domácím zahrádkám, diverzifikované stravě a upraveným technikám krmení udržují.

Global Hunger Index

Galerie


Project "Podpora živobytí a zlepšení výživy prostřednictvím kvalitnějších komunitních služeb"