česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tomáš Dub navštívil s podnikateli Ugandu a Jižní Súdán

Ve dnech 2.-6. dubna 2013 se v rámci regionální návštěvy uskutečnila cesta náměstka ministra zahraničních věcí Tomáše Duba do Ugandy a Jižního Súdánu. Náměstek Dub byl doprovázen viceprezidentem České exportní banky Petrem Križanem a ředitelkou Odboru pojištění vývozních úvěrů EGAP Danou Pučelíkovou. Součástí delegace byli zástupci šesti českých firem, z nichž některé dále zastupovaly celou řadu dalších českých výrobců.

V Ugandě proběhla jednání se zástupci ministerstva zahraničních věcí, ministerstva obchodu, průmyslu a družstev, ministerstva energetiky a rozvoje (těžby) minerálů, ministerstva obrany a zástupců armády a policie Ugandy. Většina jednání české delegace proběhla na úrovni ministrů či náměstků.

Dále také proběhlo ugandsko-české podnikatelské setkání spolupořádané Private Sector Foundation of Uganda. Jednání se zúčastnilo více než padesát podnikatelů z Ugandy, což značí výrazný zájem o spolupráci s českými firmami, stejně jako ho lze považovat za důkaz aktivního podnikatelského prostředí v Ugandě.

Zástupci Private Sector Foundation of Uganda, která je hlavní zastřešující komorou privátního sektoru v Ugandě, jsou připraveni podpořit navazování obchodních vazeb mezi českými a ugandskými firmami.

V Jižním Súdánu se česká delegace sešla s představiteli ministerstva zahraničních věcí, ministerstva ropy a těžebního průmyslu, ministerstva dopravy, ministerstva pro elektrickou energii a přehrady a ministerstva obrany.

Také v Jižním Súdánu proběhlo podnikatelské setkání spoluorganizované ZÚ Addis Abeba a Business Union of South Sudan, kterého se účastnilo přibližně dvacet místních podnikatelů.

Uganda s populací 36 milionů obyvatel, velkým potenciálem v zemědělství, zásobami nerostných surovin v čele s ropou a průměrným růstem HDP přesahujícím v posledních letech 5 % naskýtá řadu možností pro uplatnění českých výrobků a technologií. Cesta náměstka Tomáše Duba byla po dlouhé době první cestou vysokého představitele ČR v doprovodu podnikatelů do tohoto slibného teritoria. Hlavním cílem cesty bylo obnovení vazeb a navázání komunikace mezi vládními orgány i soukromým sektorem v obou zemích, což se podařilo splnit.

Jižní Súdán je na počátku nezávislosti a stejně také na začátku rozvoje ekonomiky, infrastruktury a domácího průmyslu. I přes doposud složitou situaci související s vyhlášením nezávislosti v červenci 2011 a sporům se Súdánem také Jižní Súdán, který oplývá úrodnou půdou v povodí řeky Nil a velkými zásobami ropy, je zemí s velkým potenciálem pro navázání obchodních vazeb. Obnovená těžba ropy a další výhled rozvoje tohoto sektoru vytváří předpoklad pro budoucí rozvoj různých sektorů hospodářství.

Zástupci státních institucí a obchodních komor Ugandy a Jižního Súdánu obdrželi řadu prezentací a profilů firem a produktů nejen od přímo zúčastněných českých podnikatelů, ale také prostřednictvím ZÚ Addis Abeba.

ZÚ Addis Abeba nastavilo přímou komunikaci se zmíněnými institucemi a je připraveno napomoci jejich oslovení v případě zájmu dalších českých podnikatelských subjektů o tato perspektivní teritoria.

přílohy

Kampala podnikatelské fórum 239 KB JPG (Obrázek / Fotka) 29.4.2013

Kampala MP 195 KB JPG (Obrázek / Fotka) 29.4.2013

Juba podnikatelské fórum 238 KB JPG (Obrázek / Fotka) 29.4.2013

Juba podnikatelské fórum 212 KB JPG (Obrázek / Fotka) 29.4.2013