česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští geologové o Etiopii

Čeští geologové z České geologické služby a Univerzity Karlovy v úzké spolupráci s etiopskými kolegy z Geological Survey of Ethiopia a Addis Ababa Science and Technology University v tomto roce úspěšně publikovali výsledky své společné vědecké práce. Ve třech renomovaných mezinárodních časopisech vyšly články k málo prozkoumaným tématům etiopské geologie. Tyto články  výraznou měrou přispívají k poznání geologického prostředí jižní Etiopie, která je jako celá Etiopie unikátní geologickou laboratoří,  a k objasnění přírodních procesů s celou řadou teoretických i praktických souvislostí.
 

K novým vědeckým poznatkům čeští geologové došli díky  projektům české rozvojové spolupráce, které jsou financovány prostřednictvím České rozvojové agentury.

Jedná se o publikaci Kryštofa Vernera a kolektivu v časopise Precambrium Research na téma tektonického a metamorfního vývoje východoafrického orogenního pásma. Etiopské prekambrické horniny jsou zajímavé i tím, že mají své blízké příbuzné v České republice v oblasti východně od Brna okolo Slavkova.

www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0301926821001984

Druhý článek   Jana Valenty a kolektivu v časopise Earth Surface Processes and Landforms  objasňuje problematiku podpovrchové eroze v souvislosti s aktivním tektonickým vývojem Východoafrického riftu a klimatu.

www.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/esp.5227

Třetí  publikací je  článek Karla Martínka a kolektivu v časopise Natural Hazards and Earth System Sciences s tématem vzniku svahových deformací v různých přírodních podmínkách Hlavního etiopského Riftu.

 www.nhess.copernicus.org/articles/21/3465/2021/