česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Nadační fond České srdce
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doktoři z Nadačního fondu České Srdce vyšetřili přes 400 pacientů

V minulých týdnech navštívila Etiopii lékařská mise Nadačního fondu České Srdce. Ta v průběhu své návštěvy dokázala vyšetřit 402 dospělých i dětských pacientů metodou echokardiografie na revmatické a vrozené srdeční choroby. Doktoři působili v nemocnici Zewditu v Addis Abebě a v Bishoftu Hospital. Ambasáda zprostředkovala vyšetření také v domově pro opuštěné a postižené děti Shamida. Díky diagnóze a přispění nadačního fondu se také podařila operace 11-letého Robela, který trpěl závažnou vrozenou srdeční vadou.

Misi vedl zakladatel nadace a kardiolog pražského IKEMu Michal Pazderník a spolu s ním přijeli české a slovenské kardioložky Mária Holická, Anna Chaloupková a Markéta Mikulcová. S hladkým průběhem mise asistoval člen správní rady Tomáš Kaplan. Ambasáda všechny členy delegace přivítala a v průběhu týdne byla s misí v úzkém kontaktu. Po návrhu ambasády se tým Českého Srdce vydal i do domova pro opuštěné a postižené děti Shamida, kde vyšetřili všech 28 dětí. V pátek 21. února přijal misi velvyslanec České republiky v Etiopii Pavel Mikeš a poděkoval jim za jejich práci.

Misi se podařilo diagnostikovat řadu pacientů s vrozenými srdečními vadami a nyní pracuje na tom, aby se těmto pacientům dostalo odpovídající péče. Kardiologové v rámci mise také objevili 11-letého chlapce Robela, jehož vážná srdeční vada vyžadovala okamžitý zásah. Chlapec byl tak ještě v průběhu návštěvy operován a nyní se úspěšně zotavuje.

Nadační fond České srdce se zaměřuje na pomoc dětem a dospělým s vrozenými srdečními vadami ve vytipovaných lokalitách v Africe a Asii. Pořádá proto zdravotnické mise českých lékařů do těchto zemí a zprostředkovává přímou pomoc. Dále pořádá pracovní stáže pro české lékaře a zdravotní sestry, studijní programy v České republice pro africké studenty medicíny a konečně edukační činnost v České republice a organizace akcí pro veřejnost s cílem zvýšit povědomí o dané problematice.

Cílem nadace je předávat znalosti v oblasti kardiologie, ve které čeští odborníci patří k absolutní světové špičce, tam, kde podobné znalosti prozatím chybí. Dále také transparentně podporovat rozvoj vzdělanosti lékařů a účinně pomáhat vybraným dětským pacientům s vrozenými srdečními vadami, které by bez jejich pomoci nepřežili do dospělosti.

Více se o projektu můžete dozvědět na: http://nfceskesrdce.cz/

Galerie


Czech Heart