česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa – bude uděleno 31 licencí na těžbu černého uhlí

Keňské ministerstvo energetiky (http://www.energy.go.ke/coal-exprolation-project/) hodlá pronajmout 31 nových prospekčních bloků na budoucí těžbu černého uhlí. Základním cílem keňské vlády je vedle samotného navýšení produkce také diverzifikace zdrojů energie a zmenšení závislosti na hydroenergetice, jejíž výkon je v důsledku kolísání srážek a průtoku řek nestabilní.

Pozn.: Vodní zdroje v Keni obstarávají 48 %, geotermální zdroje 12,4 %, vítr 0,3 %, kogenerační jednotky 2,4 % a termální elektrárny 37 % elektřiny.

Dva uhelné bloky C a D v oblasti Kitui východně od Nairobi již byly pronajaty a odhad jejich zásob je uváděn na 400 mil. tun uhlí v odhadované hodnotě 40 mld. USD. Rozhodnutí o udělení licencí jednotlivým společnostem by mělo být učiněno do konce roku 2013. Další bloky jsou plánovány vedle Kitui také v Coast Province, okresech Meru, Embu a Isiolo či Rift Valley Province.

Vítězné společnosti pro stávající i nové bloky budou muset splnit vládní podmínku minimálně 35 % domácí keňské účasti a také řadu podmínek určeným ministerstvem životní ochrany a (obnovitelných) zdrojů. Společnosti také budou nuceny dokázat patřičné reference a důkaz technických a kapitálových kapacit, mj. schopnost těžit 3 000 tun uhlí denně a výstavby uhelné elektrárny.