česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Keňa – výstavba technologického centra Konza Techno City

Projekt výstavby technologického centra Konza Techno City nazývaného keňskou Sillicon Savannah v odhadované hodnotě 10 mld. USD začíná nabírat konkrétní kontury.

Nově ustavená Konza Technopolis Development Authority bude nejen dohlížet na výstavbu projektu, ale také nyní vypracovává operativní model, v jehož rámci by se na investování do tohoto obrovského projektu mohly zapojit i malé firmy a jednotliví zájemci.

Celková plánovaná rozloha projektu je 5 000 akrů situovaných v okresech Makueni a Machakos šedesát kilometrů jihovýchodně od hlavního města Nairobi. Odhadovaná hodnota financí na výstavbu první fáze Konza City se pohybuje mezi 240-300 mil. USD (off site – silniční spojení, železnice) a 440-600 mil. USD (on site – vnitřní infrastruktura a základní budovy) nákladů. V dalších fázích bude vybudováno dálniční spojení s Nairobi, vysokorychlostní internetový kabel a sekundární infrastruktura pro potřebná pro fungování nového města jako celku.  

Původní plán výstavby pouze centra pro ICT průmysl byl po opětovném zvážení možností projektu rozšířen o lehký průmysl a výzkumné centrum pro celý východoafrický region. Do první fáze výstavby se přihlásilo doposud patnáct firem a investorů a další zájemci jsou očekáváni vzhledem k uklidnění politické situace po březnových všeobecných volbách. Keňa se realizací tohoto projektu hodlá zařadit mezi nově vznikající technologické „huby“.

Mezi konkrétní firmy se řadí Safaricom (mobilní operátor), výrobce softwaru Craft Silicon, Multimedia University, University of Nairobi, Jomo Kenyatta University of Agriculture či Technology and Nairobi Hospital. Mezi mezinárodní zájemce patří Google, Samsung, Huawei, Research in Motion, Shapoorji Pallonji Group, Toyota či Telemax Technology Corporation (Tchaj-wan). Pro úspěch projektu je zásadní, že se spojí aktivity firem a univerzit jako nezbytný předpoklad pro spojení praktické aplikace nových technologií a postupů.

Výstavba technologického centra a snaha nalákat nejen velké investory, ale také univerzity a start-up firmy, je příležitostí, která by mohla stát za zvážení také ze strany českých ICT firem. Konza Techno City však nepředstavuje potenciál jen pro firmy z ICT, ale také pro ty aktivní v oblastech spojených s výstavbou off/in-site infrastruktury.