česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Nakladatelství IKAR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Knižní tip: Dar života od Edny Adan Ismail

Velvyslanectví ČR v Addis Abebě přináší knižní doporučení. V češtině právě vychází autobiografický příběh Edny Adan Ismail, inspirativní a nezastavitelné bojovnice za práva žen v britském Somalilandu. Český překlad z anglického originálu zajistilo nakladatelství Ikar.

Nevšední vzpomínky zachycují životní osudy Edny Adan Ismail, která jako první somálská dívka získala stipendium na ošetřovatelskou školu ve Velké Británii. Psal se rok 1954 a Edna udělala zásadní krok ke svému velkému snu – založit vlastní nemocnici.

Výjimečný příběh výjimečné ženy, která svou nezdolností a tvrdohlavostí dokázala vydupat ze země i nemožné. Ve své rodné zemi bojovala s byrokracií úřadů, zažila pronásledování i věznění, ale nikdy nepřestala pomáhat lidem.

V letech 2003 až 2006 byla ministryní zahraničních věcí Somalilandu a předtím zastávala funkci somalilandské ministryně rodinného zdraví a sociálního rozvoje. Je zakladatelkou a ředitelkou Porodnice Edny Adan, kterou otevřela v Hargeyse v roce 2002, a průkopnicí v boji za zrušení ženské obřízky.

Knihu Dar života je možné si objednat na stránkách nakladatelství Ikar.