česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se setkal s prezidentkou Etiopie Sahle-Work Zewde

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se během třídenní cesty do Etiopie setkal také s prezidentkou země. Hlavními tématy jednání, které proběhlo 14. listopadu, byla vzájemná spolupráce, podpora cestování, a to včetně plánů na přímé letecké spojení mezi Prahou a Addis Abebou a debata o situaci v zemi.
 

Ministr Petříček během setkání s prezidentkou zdůraznil zájem o vytvoření přímé linky mezi Prahou a Addis Abebou. V tomto směru ČR již jedná s etiopskými aerolinkami tak, aby bylo snazší pro české podnikatele navázat kontakt se svými partnery v Etiopii. Paní prezidentka tuto snahu uvítala, stejně jako nabídku pomoci při přechodu centrálně plánované ekonomiky na sociálně tržní, s čímž má ČR historické zkušenosti.

Přijetí ministra Petříčka u prezidentky Sahle-Work Zewde

Přijetí ministra Petříčka u prezidentky Sahle-Work Zewde

Prezidentka Sahle-Work Zewde ocenila mimo jiné stipendia pro etiopské studenty, které Česko poskytuje, či dlouhou tradici vzájemné spolupráce. „Česko má v Etiopii dveře otevřené,“ řekla doslova jediná žena, která v současnosti stojí v čele některého z afrických států. Petříček také pogratuloval celé zemi k zisku Nobelovy ceny míru, kterou letos převezme etiopský premiér Abyi Ahmed.

Ministr Petříček mluví do médií

Ministr Petříček mluví do médií