česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mojeMoringa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko díky morinze vytváří pracovní příležitosti pro mladé v Etiopii

Dobrým příkladem komerční návaznosti na bilaterální intervence zahraničních rozvojové spolupráce ČR v Etiopii je projekt české firmy mojeMORINGA z kategorie „business to business“ (B2B) podpořený Českou rozvojovou agenturou. V rámci projektu “Uplatnění ekonomického a sociálního potenciálu inovovaných produktů ze superpotraviny moringa v Etiopii“, který v roce 2018 přešel z fáze přípravné do fáze realizační, založila česká firma ve spolupráci s etiopským partnerem zpracovatelské centrum na moringu.
 

Zpracovatelské centrum bylo založeno poblíž města Arba Minch, v zóne Gamo Gofa v regionu SNNP a poskytuje pracovní příležitosti pro mladé nezaměstnané lidi a na zvyšování kapacit žen produkující moringu. Na projektu přímo spolupracují dvě ženská zemědělská družstva o celkovém počtu 40 žen, které jsou školeny v technikách správného pěstování, intenzifikace, sklizně a zpracování moringy, včetně hygieny a vhodného balení suroviny.

Tradičně se v Etiopii moringa používá pouze čerstvá jako obdoba našeho zelí či špenátu. Na školeních se farmáři učí jaké lépe využít potenciálu půdy, jak moringu sušit a zpracovávat. Správně usušenou, zpracovanou a zabalenou moringu mohou dovézt mnohem dál, než jen na místní tržiště, čímž se jim otevírá mnohonásobně větší spotřebitelský trh.  To přináší do rodin zisky, které pomohou zajistit potřebnou výživu, zdravotní péči a vzdělání pro děti. Také dokážou motivovat mladé lidi, kteří mohou s perspektivou pokračovat v zemědělsko-obchodní činnosti svých rodičů a nemusí tak své domovy opouštět a hledat práci v jiném regionu či dokonce v jiné zemi.

Kromě školení se projekt zabývá zpracováním moringy na různé produkty. Ve zpracovatelském centru se bude lisovat moringový olej a moringové tablety. Díky zpracování základní suroviny na místě na olej či tablety, zůstane přidaná hodnota v regionu a vzniknou tak další pracovní místa pro místní obyvatele.

Projekt již nyní přímo ovlivňuje cca 50 místních obyvatel, po spuštění výroby bude zaměstnáno dalších 10 mladých lidí. 150 zemědělců v okolí je periodicky podporováno nákupem moringových listů a semen. Inovované produkty z moringy bude brzy možné koupit na místním trhu, ale v současné chvíli jsou dostupné na českém e-shopu: www.mojemoringa.cz.

Galerie


Moringa a pracovní příležitosti