česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tomáš Kopečný položil květiny na hrob pilota Vítězslava J. Rosíka

Náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný v rámci své návštěvy Etiopie uctil památku pilota československé armády a Britského královského letectva plukovníka Vítězslava J. Rosíka položením květin na jeho hrob na hřbitově Gulele v Addis Abebě. Spolu s ním jeho památku uctili český velvyslanec v Etiopii PhDr. Pavel Mikeš, vedoucí Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek a český vojenský přidělenec v Keni, podplukovník Ondřej Abonyi.

Plukovník Vítězslav Rosík (* 23.12.1895 Bzová – † 9.5.1955 Addis Abeba, Etiopie)

Plukovník Rosík sloužil nejprve u československého letectva a poté pracoval na československém ministerstvu národní obrany. V letech 1932–1937 byl vojenským a leteckým atašé na vyslanectví v Římě, v roce 1938 pak opětovně pracoval na ministerstvu. Na podzim 1939 odešel ilegálně do nejprve do Francie a po její porážce do Spojeného Království. Tam sloužil ve štábních funkcích, naposled jako přednosta 3. oddělení Štábu pro vybudování čs. branné moci v hodnosti plukovníka generálního štábu (dosáhl britské hodnosti G/Cpt.).

Zástupci ČR u hrobu plukovníka Rosíka

Zástupci ČR u hrobu plukovníka Rosíka

Po skončení války pracoval u čs. vojenské mise v Berlíně nejprve jako šéf mise a později jako její velící důstojník. Po návratu do vlasti byl jmenován do několika velitelských funkcí. Po roce 1948 odešel znovu do emigrace  a na pozvání etiopského císaře Haile Selassieho odcestoval do Etiopie, kde pomáhal vybudovat etiopské letectvo. V Etiopii pak zemřel, pochován je v Addis Abebě. Jeho hrob byl za přispění české ambasády v Etiopii obnoven v roce 2018.

Hrob profesora Roučka

Hrob profesora Roučka

Kromě památky plukovníka Rosíka uctili zástupci ČR také památku univerzitního profesora Františka Roučka, který byl také pohřben v Addis Abebě.

Profesor František Rouček (*25. dubna 1891, Nové Strašecí – † 29. prosince 1967, Addis Abeba)

Rouček byl důležitou postavou meziválečné československé právní vědy. Podílel se na sjednocení zákonů platných v Česku, Slovensku a Podkarpatské Rusi, od roku 1932 byl profesorem na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, kterou v letech 1938 až 1939 vedl jako děkan. Po válce se blízký spolupracovník prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše stal rektorem nově zřízené Vysoké školy politické a sociální v Praze, krátce po komunistickém převratu v roce 1948 však zamířil do exilu v Etiopii. Tam byl pozván v roce 1950 císařem Haile Selassiem a stal se tak jedním z prvních vyučujících práva na tehdy založené University College of Addis Ababa. Krátce před jeho smrtí mu byla nabídnuta funkce předsedy etiopského nejvyššího soudu. Bohužel profesor Rouček zemřel v roce 1952 na následky smrtelného zranění při lovu lvů. Jeho hrob byl také obnoven s pomocí české ambasády.

Náměstek Kopečný se podepisuje do pamětní knihy

Náměstek Kopečný se podepisuje do pamětní knihy