česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pietní akt na Den vítězství 8. května v Addis Abebě

Položením věnce a zasazením památných stromů vyvrcholil na Den vítězství v pátek 8. května 2020 na hřbitově v Gulele v Addis Abebě komorní pietní akt při příležitosti 65. výročí úmrtí plukovníka generálního štábu Vítězslava Josefa Rosíka.

Památce československého letce, pilota RAF, který po únorovém převratu 1948 působil ve službách etiopského císaře Haile Selassieho I., se poklonili velvyslanec České republiky v Etiopii Pavel Mikeš s manželkou Senait a dcerou Valentýnou a zástupci českého velvyslanectví v Addis Abebě. K Rosíkovu hrobu byly zasazeny dva památné stromy místní jacarandy, jejichž fialové květy připomínají májové šeříky.

Plukovník Rosík, rodák ze Bzové u Uherského Hradiště, sloužil po bojích na frontách první světové války u rodícího se československého letectva. Po absolvování Vysoké školy válečné v Praze a pilotního výcviku byl v roce 1927 jmenován polním pilotem v hodnosti štábního kapitána. Ve třicátých letech působil při československém velvyslanectví v Itálii jako vojenský a letecký přidělenec. Po vypuknutí druhé světové války odešel do zahraničního odboje a podílel se na organizaci československého letectva ve Francii.

Od roku 1940 pak sloužil ve službách Britského královského letectva a po skončení války působil na československé vojenské misi v Berlíně. Po únorovém převratu byl zbaven funkce a přeložen do výslužby. Počátkem září 1949 přijal pozvání etiopského císaře Haile Selassieho I. a nastoupil do jeho služeb jako poradce při rozvoji etiopského letectva. Plukovník Vítězslav Josef Rosík podlehl v Etiopii rakovině dne 9. května 1955. Na jeho náhrobku stojí „Vaše zásluhy za vlast nikdy nezapomeneme. Budiž vám země exilu lehká“.

Postupem času se na jeho osud zapomnělo - možná i proto, že se nikdy neoženil a nezanechal po sobě žádné potomky. Teprve před několika lety jeho hrob objevil vojenský přidělenec při českém velvyslanectví. Před dvěma lety byl Rosíkův hrob zrekonstruován. Hledání prostředků zkomplikoval fakt, že Rosík nezemřel v boji, takže místo jeho posledního odpočinku nenaplňuje definici válečného hrobu, jehož opravu by hradilo ministerstvo obrany. Dar addisabebské katolické farnosti, která má hřbitov v péči, na potřebnou rekonstrukci ve výši 50 tis. Kč nakonec uvolnila svým rozhodnutím vláda ČR.

 

Galerie


Rosik_den_vitezstvi