česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Praktická příručka dobré praxe v zalesňování a managementu krajiny českých rozvojových projektů v Etiopii

Chtěli bychom Vám doporučit velmi informativní publikaci s názvem " Best Pactices in Landscape management". Publikaci v roce 2021 připravil Člověk v tísni o.p.s. ve spolupráci s dalšími českými realizátory (Mendelova Univerzita, Česká Geologická služba, All for soil o.p.s).
 

Tato publikace mapuje projekty české rozvojové spolupráce v managementu přírodních zdrojů za posledních 10 let (2010-2020). Jedná se o velmi obsáhlý a praktickou formou podaný návod, jak nejlépe postupovat v projektech zaměřených na management krajiny a zalesňování, jak spolupracovat s komunitami i místními úřady. Etiopie, rozsáhlá země, jejíž hospodářství generuje příjmy zejména ze zemědělství, je silně závislá na přírodních zdrojích především půdě a vodě, proto ochrana těchto přírodních zdrojů je přímo spojená s dostatečnou produkcí potravin, stabilitou a zdravím populace. Etiopie v současné době čelí negativním následkům deforestace, která probíhala mezi lety 1960-1980 a měla za následek ztrátu 60-70% lesů, masivní erozi, ztrátu ornice a nedostatek půdy pro pěstování potravin.

V neposlední řadě přináší tato publikace i vyzkoušené, inovativní postupy, jakými jsou agrolesnictví a restorativní zemědělství, participativní rozvoj krajiny. Nahlédněte do pozitivních příkladů, a inspirujte se, jak rehabilitovat odlesněná území a zároveň zajistit dlouhodobou udržitelnost intervencí.

v angličtině:

Publikace - Člověk v tísni (clovekvtisni.cz)

v amharštině:

https://www.clovekvtisni.cz/media/publications/1808/file/landscape-management_amh_final-check_male.pdf