česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání knižního daru Institutu etiopských studií

Dne 5. března 2020 proběhlo slavnostní předání knižního daru od Velvyslanectví ČR v Addis Abebě Institutu etiopských studií při Addis Ababa University. Velvyslanec PhDr. Pavel Mikeš předal knihovně institutu více než 50 publikací českých autorů beletrie a vědeckých prací z oborů antropologie, historie, lingvistiky a dalších. Velvyslanectví darovalo publikace z nakladatelství Karolinum, Pavel Mervart, Dar Ibn Rushd, Kant, Zdeněk Susa a jiných, jakož i vědecké časopisy Modern Africa z Univerzity Hradec Králové.

Knižní dar převzal ředitel Institutu etiopských studií profesor Takele Merid, spolu s ním byl na ceremonii přítomen také absolvent studia v Československu Dr. Hassen Seid, dále vedoucí knihovny Institutu etiopských studií pan Eyob Alemayehu a mediální tým univerzity. Profesor Takele ve své řeči ocenil význam ČR pro institut a jeho knihovnu. Nešlo však o první knižní dar, které velvyslanectví předalo etiopským akademickým institucím - během své návštěvy Etiopie v březnu 2019 slavnostně předal knižní dar Ethiopian Civil Service University náměstek ministerstva zahraničních věcí Martin Tlapa.

 

Profesor Takele byl velmi potěšen především publikacemi z oblasti antropologie, lingvistiky a filosofie. Velvyslanectví poskytlo zajímavé publikace v těchto oborech, např. knihu o africkém myšlení a filosofii Aleny Rettové, či knihu fotografií příslušníků různých etnik žijících v údolí Omo River českého fotografa Romana Burdy. Velmi kladně byla přijata kniha Orthodox Czechia o vývoji ortodoxního křesťanství ve střední Evropě, neboť naprostá většina křesťanů v Etiopii je ortodoxního vyznání. Předány byly také knihy amharských a somálských přísloví z pera velvyslance Pavla Mikeše a řada dalších vědeckých publikací. Zajímavým přírůstkem do knihovny je bezpochyby i publikace o vybrání vítězného návrhu nové budovy velvyslanectví v Addis Abebě, kterou vydalo ČVUT. Velvyslanectví také darovalo publikace o českých památkách UNESCO nebo anglický překlad povídek Karla Čapka.

 

Celé setkání se neslo ve velmi přátelském a uvolněném duchu a profesor Takele zdůraznil ČR jako skutečného přítele Institutu etiopských studií. Zmínil také velký zájem institutu na výzkumu počátků česko-etiopských vztahů, které sahají až do poloviny 18. století, kdy Etiopii navštívil františkánský misionář Václav Remedius Prutký. Velvyslanectví ČR v Addis Abebě věří, že se bude spolupráce obou institucí nadále prohlubovat a historii česko-etiopských vztahů se podaří nejen zdokumentovat, ale i výsledky bádání poskytnout veřejnosti.

 

Na další produkci jednotlivých nakladatelství se můžete podívat zde:

 

Academia: www.academia.cz

Catbird Press: www.catbirdpress.com

ČVUT: www.cvut.cz/ceska-technika-nakladatelstvi-cvut

Dar Ibn Rushd: www.daribnrushd.cz

Kant: www.kant-books.cz

Karolinum: www.karolinum.cz

Knopf Publishing: www.knopfdoubleday.com

Kopp: www.kopp.cz

OPS: www.o-p-s.cz

Oxford University Press: www.global.oup.com

Pavel Mervart: www.pavelmervart.cz

Univerzita Hradec Králové: www.edu.uhk.cz

Zdeněk Susa: www.susa.cz

Galerie


Book gift at Institute of Ethiopian Studies