česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karel Komárek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška o české afrikanistice na Delegaci Evropské unie pro Etiopii

Dne 3. října 2022 přednesl velvyslanec PhDr. Pavel Mikeš na Delegaci EU pro Etiopii přednášku o české afrikanistice a o afrických jazycích, jejich rozšíření a klasifikaci.

Mezi zeměmi střední a východní Evropy má Československo a Česko nejdelší tradici afrikanistických studií (společně s Polskem).  Afrikanistika zažívala vrchol v 60. letech v souvislosti s rokem Afriky 1960, nově získanou nezávislostí afrických zemí a obrovským zájmem o vše africké. Afrikanistika pokračovala v určitém útlumu v 70. a 80. letech. V nynější době zájem o Afriku v ČR roste v souvislosti s členstvím v EU, která má svou velkou „africkou politiku“, s tím, že se Afrika stále více stává kolbištěm v globálním soupeření mezi EU, USA, Čínou a Ruskem i díky vzrůstající turistice do afrických zemí  a tím i většímu zájmu o africkou kulturu a jazyky. Dvě hlavní česká afrikanistická pracoviště se dnes nachází na Západočeské univerzitě a na Univerzitě Hradec Králové.

Velvyslanec p. Mikeš dále seznámil posluchače z řad pracovníků obou Delegací EU v Addis Abebě (pro Etiopii a pro Africkou unii) a členů diplomatického sboru s nejnovějším vývojem v poznávání  afrických jazyků a jejich klasifikace.

Přednáška o české afrikanistice na Delegaci Evropské unie pro Etiopii

Přednáška o české afrikanistice na Delegaci Evropské unie pro Etiopii

Jazyková mapa Afriky se nekryje s jinými způsoby dělení afrického kontinentu, např. s rozdělením na regionální sdružení či  liniemi dělení podle bývalého koloniálního vládce. Většinou se nekryjí ani hranice států a jazyků. Západoafrickým jazykem hausa se mluví v Nigérii, Nigeru, Kamerunu, Ghaně. Jazykem joruba se hovoří v Nigérii a v Beninu, senegalský jazyk wolof je příbuzný s jazykem zulu v Jihoafrické republice nebo např. s východoafrickou svahilštinou, ale je zcela nepříbuzný s dominantními jazyky Sahelu – songhay, hausa, kanuri.

Afrika je jazykově mnohem pestřejší než Evropa. Hovoří se v ní cca 2200 jazyky ve srovnání s necelými 100 jazyky v Evropě. V samotné Etiopii se hovoří více jazyky (85), než kolik je úředních jazyků  Evropské unie (24).  Stále zajímavější je sociolingvistický vývoj v afrických zemích. V mnoha státech kontinentu africký jazyk nahradil koloniální jazyk coby jazyk komunikace mezi různými etnickými skupinami a stal se skutečně národním jazykem jako např. sango ve Středoafrické republice, lingala v západní části Konžské demokratické republiky, v Konžské republice a severní Angole, naija pidgin v Nigérii, wolof v Senegalu, čadská arabština v Čadu a severním Kamerunu, krioulu v Guineji-Bissau apod.

Závěrem se posluchači seznámili s několika exoticky znějícími pojmy z africké lingvistiky: click languages (jazyky s mlaskavkami v jižní Africe), boustrophedon writing (střídavé psaní řádků zleva do prava a z prava do leva u starých etiopských písem), glottophagy („požírání“ menších jazyků velkými a jejich zánik).

Množství dotazů svědčilo o skutečném zájmu posluchačů poznat více jazykové prostředí, ve kterém pracují.

Závěrem poděkoval velvyslanec EU pro Etiopii pan Roland Kobia velvyslanci ČR  P. Mikešovi, který se nacházel na konci svého čtyřletého mandátu ve funkci velvyslance,  nejen za přednesenou přednášku, ale zejména za dobrou a těsnou spolupráci mezi EU delegacemi a Velvyslanectvím ČR, ale i za přátelskou osobní podporu během jeho prvních kroků ve funkci.

Přednáška o české afrikanistice na Delegaci Evropské unie pro Etiopii

Přednáška o české afrikanistice na Delegaci Evropské unie pro Etiopii