česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončení omezení vycestovat - informace k cestám do zahraničí

Vláda ČR dne 23. dubna 2020 rozhodla o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestovat z území ČR. Velvyslanectví ČR v Addis Abebě si níže dovoluje informovat o podmínkách případného vstupu do zemí působnosti zastupitelského úřadu, tj. Etiopie, Džibutska, Jižního Súdánu, Somálska, Komor a Seychel.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR jsou publikované na webu MZV ČR nebo MV ČR.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Etiopie: Vstup na území Etiopie je možný pouze přes mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě, pozemní hranice se sousedními státy jsou uzavřeny.

Letiště Juba v Jižním Súdánu, Ambouli v Džibutsku, letiště na území Somálska a v Moroni na Komorách jsou pro komerční lety uzavřena. Do všech těchto zemí jsou v tuto chvíli povoleny pouze speciální, humanitární a repatriační lety. Mezinárodní letiště Mahé na Seychelách je od 1. 6. 2020 otevřeno v omezeném provozu, Česká republika však není na seznamu zemí s nízkým rizikem přenosu nákazy. Českým občanům tak není dovolen vstup na území Seychel minimálně do 30. 6. 2020.


3. DOPRAVA:

Etiopie: Pro cesty do Etiopie je možné využít spoje Ethiopian Airlines z řady evropských měst (Frankfurt, Londýn, Paříž, Stockholm a další). Všem cestujícím do Etiopie je však nařízena 14 denní karanténa v jednom z vládou vybraných hotelů (viz bod 4.)

Cesty do Jižního Súdánu, Džibutska, Somálska a na Komory v tuto chvíli nejsou možné vzhledem k uzavření mezinárodních letišť na neurčito.

Mezinárodní letiště Mahé na Seychelách otevřelo 1. 6. 2020, provoz je však omezen. Velké zaoceánské lodě nebudou moci kotvit na pobřeží Seychel až do konce roku 2021. Aktuální praktické informace a budoucí možnosti dopravy na ostrovy seychelská vláda publikuje na své speciální webové stránce. Další podrobné informace vydalo seychelské ministerstvo zdravotnictví ve své tiskové zprávě: Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví Seychel (PDF, 238 KB).


4. OPATŘENÍ:

Etiopie: Pro všechny cestující do Etiopie platí povinná 14 denní karanténa v jednom z hotelů vybraných etiopskou vládou, např. Hotel Skylight, Sapphire, Azzeman, Ghion, Magnolia, Getfam a další. Seznam karanténních hotelů se průběžně mění podle aktuální obsazenosti. Karanténa se nevztahuje na tranzitující cestující, pokud mají návazný let během následujících 24 hodin.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Etiopie: Ministry of Health, Džibutsko: Ministère de la Santé, Jižní Súdán: Ministry of Health, Somálsko: Ministry of Health, Komory: Ministère de la Santé, de la Solidarité, de la Cohésion Sociale et de la Promotion du Genre, Seychely: Department of Health

 

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.