česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestám do zahraničí

Velvyslanectví ČR v Addis Abebě si níže dovoluje informovat o podmínkách případného vstupu do zemí působnosti zastupitelského úřadu, tj. Etiopie, Džibutska, Jižního Súdánu, Somálska, Komor a Seychel. Upozorňujeme, že podmínky pro vstup na území zmiňovaných států se můžou rychle změnit v závislosti na aktuální epidemiologické situaci.

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR jsou publikované na webu MZV ČR nebo MV ČR.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Etiopie: Vstup na území Etiopie a tranzit je pro české občany možný přes mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě. Blížší informace ke karanténním opatřením naleznete v bodu 4.

Džibutsko: Vstup na území Džibutska je pro české občany možný. Je nutné absolvovat test na Covid-19 při příletu na letišti Djibouti-Ambouli, blíže v bodu 4.

Jižní Súdán: Vstup na území Jižního Súdánu je pro české občany možný přes mezinárodní letiště v Jubě. Je nutné předložit negativní test na Covid-19, blíže v bodu 4.

Somálsko: Vstup na území Somálska, včetně autonomního regionu Somaliland, je pro české občany možný. Bližší informace k nutnosti negativního testu na Covid-19 a karanténním opatřením naleznete v bodu 4.

Komory: Mezinárodní letiště Moroni zůstává uzavřeno. Občanům ČR není umožněn vstup na území Komorského svazu.

Seychely: Mezinárodní letiště Mahé je otevřené pro běžný komerční provoz, vstup občanům ČR na území Seychelské republiky však není umožněn. Seychelská vláda pravidelně aktualizuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy, Česká republika na něm aktuálně nefiguruje. Revize seznamu probíhá zpravidla jednou za dva týdny.


3. DOPRAVA:

Etiopie: Pro cesty do Etiopie je možné využít spoje Ethiopian Airlines z řady evropských měst (Frankfurt, Londýn, Paříž, Vídeň, Brusel a další). Dále byly obnoveny lety Turkish Airlines z Istanbulu a Egyptair z Káhiry.

Džibutsko: Pro cesty do Džibutska je možné využít spoje Ethiopian Airlines a Turkish Airlines.

Jižní Súdán: Pro cesty do Jižního Súdánu je možné využít spoje Ethiopian Airlines.

Somálsko: Pro cesty do Somálska (Mogadišo), resp. Somalilandu (Hargeisa) je možné využít spoje Ethiopian Airlines.

Komory: Mezinárodní letiště Moroni je uzavřeno pro běžný komerční provoz. Možné jsou pouze speciální, humanitární a repatriační lety.

Seychely: Mezinárodní letiště Mahé je otevřeno pro běžný komerční provoz. Občané ČR však zatím na Seychely cestovat nemohou.


4. OPATŘENÍ:

Etiopie: Všem cestujícím, kteří po příletu do Etiopie na mezinárodním letišti Bole předloží negativní PCR test na SARS-CoV-2 test ne starší než 5 dnů a podrobí se dalšímu PCR SARS-CoV-2 testu přímo na letišti, je nařízena 14 denní domácí karanténa. Cestující je povinen oznámit přesnou adresu domácí karantény a telefonní číslo pro kontrolu ze strany místních orgánů. Výjimkou jsou držitelé diplomatických a služebních pasů, kteří nemusí předložit negativní PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, platí však 14 denní domácí karanténa jako pro ostatní cestovatele. Negativní výsledek PCR testu je nutné předložit vytištěný, nikoliv v elektronické podobě.

Cestujícím, kteří po příletu do Etiopie na mezinárodním letišti Bole nepředloží negativní PCR SARS-CoV-2 test, je nařízena 7 denní karanténa v jednom z hotelů vybraných etiopskou vládou (např. Hotel Skylight, Sapphire, Azzeman, Ghion, Magnolia, Getfam a další, seznam karanténních hotelů se průběžně mění podle aktuální obsazenosti, náklady za pobyt v hotelu nese cestující) poté, co se podrobí testu na SARS-CoV-2 přímo na letišti. Po 7 dnech v karanténním hotelu je cestující znovu povinen podrobit se testu PCR SARS-CoV-2. Pokud je negativní, dalších 7 dnů cestující stráví v domácí karanténě. Cestující je povinen oznámit přesnou adresu domácí karantény a telefonní číslo pro kontrolu ze strany místních orgánů.

Karanténa se nevztahuje na tranzitující cestující, pokud mají návazný let během následujících 24 hodin.

Džibutsko: Cestující je povinen se podrobit PCR testu po příletu přímo na letišti Djibouti-Ambouli. Náklady za provedení testu 25,- USD nese cestující, který musí vyčkat na letišti 1-2 hodiny na výsledek. V případě pozitivního výsledku je cestující převezen do karanténního zařízení na dobu 14 dnů (náklady nese cestující). V případě negativního výsledku nejsou vyžadována další karanténní opatření.

Jižní Súdán: Cestující je povinen předložit při příletu do Juby negativní výsledek PCR testu na SARS-CoV-2 ne starší než dva týdny. Následuje 14 denní domácí karanténa (případně v hotelu v Jubě) na náklady cestujícího. Na letišti v Jubě je nutné nosit roušku a rukavice. Výjimku z nutnosti předložit negativní PCR test mají čeští občané jihosúdánského původu.

Somálsko: Při příletu do Mogadišu je nutné předložit negativní PCR test na SARS-CoV-2, který není starší než 72 hodin při zahájení cesty. Při příletu do Hargeisy na území autonomního regionu Somaliland je předložit negativní PCR test ne staší než 4 dny před odletem do Somalilandu. Pokud cestující přiletí bez negativního testu, je povinen se podrobit 14 denní karanténě na své vlastní náklady a rovněž uhradit náklady spojené s laboratorním PCR testem na SARS-CoV-2 po příletu.

Komory: Občané ČR nemohou na území Komorského svazu vstoupit.

Seychely: Vstup na území Seychelské republiky je umožněn pouze občanům ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy, který pravidelně zveřejňuje Department of Health. Česká republika na seznamu není. Zvláštní režim platí pro české občany, kteří jsou držiteli dlouhodobého oprávnění k pobytu na Seychelách (rezidenti).


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Etiopie: Ministry of Health, Džibutsko: Ministère de la Santé, Jižní Súdán: Ministry of Health, Somálsko: Ministry of Health, Komory: Ministère de la Santé, de la Solidarité, de la Cohésion Sociale et de la Promotion du Genre, Seychely: Department of Health

 

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.