česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestám do zahraničí

Velvyslanectví ČR v Addis Abebě si níže dovoluje informovat o podmínkách případného vstupu do zemí působnosti zastupitelského úřadu, tj. Etiopie, Džibutska, Jižního Súdánu, Somálska, Komor a Seychel. Upozorňujeme, že podmínky pro vstup na území zmiňovaných států se můžou rychle změnit v závislosti na aktuální epidemiologické situaci.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

ETIOPIE

Vstup na území Etiopie a tranzit je pro české občany možný přes mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě a rovněž přes pozemní hraniční přechody. Všichni cestující nad 10 let věku musí ještě před nástupem na let do Etiopie předložit negativní RT-PCR test na SARS-CoV-2 test ne starší než 120 hodin. Test je potřeba mít s sebou vytištěný (elektronická podoba není přijímána) a následně ho předložit i po příletu na mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě. Absolvovat RT-PCR test až na letišti Bole již není možné. Antigenní výsledek testu není etiopskými úřady akceptovaný.

Tato opatření se nevztahují na tranzitující cestující, pokud mají návazný let během následujících 24 hodin. Cestující do Etiopie s negativním PCR testem by měli po příletu absolvovat 7denní izolaci. Cestující je povinen oznámit přesnou adresu domácí karantény a telefonní číslo pro případnou kontrolu ze strany místních orgánů. Držitelé diplomatických a služebních pasů (národní, OSN, Africká Unie) mohou přicestovat bez PCR testu, v tomto případě pro ně pak platí 14denní domácí karanténa.

DŽIBUTSKO

Vstup na území Džibutska je pro české občany možný. Je nutné předložit negativní výsledek PCR testu na Covid-19 ne starší než 72 hodin před příletem do Džibutska. Dále je cestující povinen podrobit se PCR testu po příletu přímo na letišti Djibouti-Ambouli. Náklady za provedení testu 30,- USD (příp. 5000,- DJF) nese cestující, který musí vyčkat na letišti 1-2 hodiny na výsledek. V případě pozitivního výsledku je cestující převezen do karanténního zařízení na dobu 14 dnů (náklady nese cestující). V případě negativního výsledku nejsou vyžadována další karanténní opatření. Všichni cestující do Džibuti musí povinně nosit roušku.

JIŽNÍ SÚDÁN

Vstup na území Jižního Súdánu je pro české občany možný přes mezinárodní letiště v Jubě. Cestující je povinen předložit při příletu do Juby negativní výsledek PCR testu na SARS-CoV-2 ne starší než 96 hodin. Následuje 14denní domácí karanténa (případně v hotelu v Jubě) na náklady cestujícího. Na letišti v Jubě je nutné nosit roušku a rukavice. Výjimku z nutnosti předložit negativní PCR test mají čeští občané jihosúdánského původu.

SOMÁLSKO

Vstup na území Somálska, včetně autonomního regionu Somaliland, je pro české občany možný. Při příletu do Mogadiša nebo Garowe je nutné předložit negativní PCR test na SARS-CoV-2, který není starší než 72 hodin při zahájení cesty. Při příletu do Hargeisy na území autonomního regionu Somaliland je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 4 dny před odletem do Somalilandu.

KOMORY

Vstup občanů ČR na území Komorského svazu je možný. Cestující je povinen předložit negativní PCR test na SARS-CoV-2, který není starší než 72 hodin před zahájením cesty. Přílet bez negativního PCR testu není možný, cestující bude deportován. Před příletem je nutné vyplnit zdravotní formulář.

SEYCHELY

Od 25. března 2021 jsou Seychely otevřeny všem turistům ze všech států světa, kromě Jihoafrické republiky. Cestující je povinen absolvovat RT-PCR test na Covid-19 maximálně 72 hodin před odletem na Seychely. Negativní výsledek testu je nutné ještě před cestou vložit do elektronického formuláře Health Travel Authorization: https://seychelles.govtas.com/. Rychlý antigenní test není uznáván. Výsledek RT-PCR testu musí být v anglickém nebo francouzském jazyce. Cestující je rovněž povinen předložit potvrzení o ubytování na celou dobu pobytu. Cestující je rovněž povinen předložit potvrzení o ubytování na celou dobu pobytu. Všichni cestující jsou také povinni mít platné cestovní zdravotní pojištění, které kryje potencionální náklady spojené s Covid-19 (izolace, karanténa a léčba). Cestujícím, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Bangladéši, Brazílii, Indii, Nepálu, Pákistánu a Jižní Africe, je vstup zakázán. Výjimky pro cestující očkované proti nemoci Covid-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění Covid-19 již prodělali. Další aktuální informace: https://advisory.seychelles.travel/.

 
2. DOPRAVA:

Etiopie: Mezinárodní letiště Bole v Addis Abebě funguje v normálním provozu. Národní dopravce Ethiopian Airlines obnovil téměř všechny letecké spoje na předcovidovou úroveň.

Džibutsko: Pro cesty do Džibutska je možné využít spoje Ethiopian Airlines, Turkish Airlines, Qatar Airways, flyDubai a Air Djibouti.

Jižní Súdán: Pro cesty do Jižního Súdánu je možné využít spoje Ethiopian Airlines, Kenya Airways, Badr Airlines, Tarco Air, Uganda Airlines a dalších.

Somálsko: Pro cesty do Somálska (Mogadišo a Garowe), resp. Somalilandu (Hargeisa) je možné využít spoje Ethiopian Airlines, příp. Kenya Airways, Qatar Airways, Turkish Airlines nebo místních dopravců Daalo Airlines a Jubba Airways.

Komory: Je možné využít spoje Ethiopian Airlines nebo Kenya Airways.

Seychely: Mezinárodní letiště Mahé je otevřeno pro běžný komerční provoz. Lze využít spoje Etihad, Qatar Airways, Ethiopian Airlines a mnoha dalších.

 

3. OPATŘENÍ:

Cestující by měli brát na vědomí bezpečnostních pravidel platných v dané zemi. Stále ve všech zemích platí povinnost nošení roušek, časté dezinfekce rukou, bezpečný rozestup dva metry a omezení využívání hromadné dopravy. Trhy, obchody a bary mohou mít omezenou otevírací dobu. Na Komorách platí zákaz nočního vycházení mezi 21:30 – 5:00.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Etiopie: Ministry of Health, Džibutsko: Ministère de la Santé, Jižní Súdán: Ministry of Health, Somálsko: Ministry of Health, Komory: Ministère de la Santé, de la Solidarité, de la Cohésion Sociale et de la Promotion du Genre, Seychely: Department of Health

 

 5. NÁVRAT DO ČR:

S ohledem na návrat do ČR patří Etiopie, Džibutsko, Jižní Súdán, Somálsko, Komory a Seychely k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva).

Akreditovaná místa pro PCR testy před odjezdem/odletem ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy - https://www.ethiopianairlines.com/aa/travel-updates/updates-on-covid-19(coronavirus)#PCRLab.

 

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.