česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Pavel Mikeš navštívil Centrum pro opuštěné děti v Addis Abebě

Dne 10. května 2021 navštívil velvyslanec Pavel Mikeš s manželkou Centrum pro opuštěné děti „Shamida“ v Addis Abebě. V rámci návštěvy proběhla schůzka s ředitelkou Karen Kendall, kdy byla diskutována současná zhoršující se situace ohrožených dětí v Addis Abebě. Při té příležitosti byly předány praktické dary od českých firem kvalitní pevné bloky a sešity od středočeské papírny BOBO, psací a kreslící potřeby od firmy KOH-I-NOOR a několik knih od českých autorů v angličtině a v amharštině.

Centrum Shamida v současné chvíli zaopatřuje 30 opuštěných dětí, deset z nichž  je těžce postižených (slepota, hydrocefalie, mozková obrna) a jedná se o péči velmi vysoké kvality.

Velvyslanec předal amharský překlad knihy Adolfa Parlesáka "Habešská odyssea"

Velvyslanec předal amharský překlad knihy Adolfa Parlesáka "Habešská odyssea"

Sociální problémy ohrožených dětí jsou v Etiopii stále tabuizované téma, přitom se rok od roku zhoršují z důvodu rostoucí městské chudoby, šíření nakažlivých nemocí a konfliktů.

Možnost mezinárodní adopce z Etiopie byla od roku 2018 zrušena a šance na adopci v rámci Etiopie je pro tyto děti velmi malá.

Děti Centra si hrají na hřišti

Děti Centra si hrají na hřišti

VZÚ projednal návštěvu Centra organizace České srdce, která sdružuje české špičkové kardiology. České srdce každoročně navštěvuje Etiopii a ve spolupráci s místními kardiology provádí zdarma vyšetření. Letos  by provedlo kardiologické  vyšetření dětí v Centru.

Nezisková organizace Shamida www.shamidaethiopia.com , která spravuje tento domov, spolupracuje s množstvím dobrovolníků a organizací a snaží se informovat o situaci dětí bez rodičů a domova a postupně zlepšit jejich situaci.

Paní Karen převzala pevné bloky a skicáky papírny Bobo Voračice

Paní Karen převzala pevné bloky a skicáky papírny Bobo Voračice