česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Addis Abeba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Pavel Mikeš předal státnímu ministrovi kopie svých pověřovacích listin

Dne 18. září 2018 přijal nově nastupujícího vedoucího zastupitelského úřadu v Addis Abebě Pavla Mikeše státní ministr zahraničních věcí Etiopie prof. Afework Kassu Gizaw. Během půlhodinového zdvořilostního přijetí velvyslanec Mikeš předal státnímu ministrovi kopie pověřovacích listin a kopie odvolacích listin svého předchůdce. Společně pak prodiskutovali nové modality a příležitosti vzájemných politicko-ekonomických vztahů.

Státní ministr Afework poznamenal, že nastupující velvyslanec přijíždí v unikátní čas – Etiopie je svědkem bezprecedentních společensko-politických změn, ze kterých těží jak Etiopie samotná, tak její partneři. Země se dle jeho slov otevírá zahraničním investicím, připravuje se řada rozsáhlých privatizací státních podniků a vláda bude podporovat PPP projekty.

Etiopsko-české vztahy jsou podle státního ministra Afeworka dlouhodobě nadprůměrné, a to jak díky rozvojové asistenci, která se řadí k jedné z nejštědřejších, tak nabídce stipendií. Objem vzájemného obchodů má velký potenciál k růstu.

Velvyslanec Pavel Mikeš předal kopie pověřovacích listin

Velvyslanec Pavel Mikeš předal kopie pověřovacích listin

Velvyslanec ve své odpovědi zdůraznil, že politicko-ekonomické otevírání země jsou otevřené dveře k novým příležitostem, které by však neměly být pouze jednosměrné. Zasadí se o to, aby česko-etiopské vztahy stály na skutečně oboustranné partnerské spolupráci. Informoval, že Etiopie je jednou ze dvou prioritních zemí subsaharské Afriky, které budou nabízena stipendia ve větším rozsahu, než tomu bylo doposud.

Velvyslanec Mikeš dodal, že do posilování česko-etiopských vztahů v socio-kulturní rovině rád zahrne členy malé, nicméně vlivné etiopské diaspory žijící v České republice, stejně jako etiopské absolventy českých a československých vysokých škol.